Vláda nebude řešit současnou ekonomickou situaci vyvolanou koronavirem zvýšením daní. Bude nutné restrukturalizovat rozpočet státní správy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Upozornil na to, že přímá podpora podnikům bude činit 100 miliard Kč, nepřímá podpora 900 miliard korun formou záruk.
"Na daně nebudeme sahat. To platí i po krizi. Chceme podpořit ekonomiku investicemi, dostat přes záruky do ekonomiky další zdroje," uvedl Havlíček. Připomněl, že stát zvýší letošní rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliardy na celkových 113 miliard korun.
"V rozpočtu se ale musí škrtat," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "O tom není pochyb," souhlasil Havlíček. Slevy na jízdném pro důchodce a studenty, které činí asi 6,5 miliardy Kč, se ale podle něj rušit nebudou. Jsou totiž formou podpory sociálně slabým, řekl.
Špicar uvedl, že svaz ještě s vládou jedná o prodloužení programu Antivirus, tedy kurzarbeitu ze současných dvou měsíců na šest. Kurzarbeit podle něj zabrání 'krvácení' podniku, ale je mu potřeba doplnit 'živiny', tedy hotovost. Programy úvěrů Českomoravské záruční a rozvojové banky Covid pro firmy s více než 250 zaměstnanci ještě nejsou zcela dokončeny ani schváleny, dodal.
Havlíček souhlasil s tím, že dva měsíce kurzarbeitu podnikům stačit zřejmě nebudou. Je to podle něj nesmírně nákladný program, ale bude-li to nezbytné, vláda jej prodlouží. "Nechci teď slibovat, jestli to bude na tři, čtyři nebo pět měsíců," řekl. Program Antivirus, ze kterého mohou firmy získat dva druhy příspěvků na mzdy, spustilo ministerstvo v pondělí v poledne. Hospodářská komora, svaz obchodu a asociace hotelů si poté stěžovaly na nejasné požadavky.
Ministr uvedl, že chystá ještě podporu pro takzvaná 'mini s.r.o', tedy firmy s jedním majitelem, který zaměstnává jen sebe a nepobírá mzdu, takže nemá za současných podmínek nárok na kompenzace.
Ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Svazem průmyslu a dopravy dojednává také nějakou míru kompenzace pro pronajímatele a nájemce, kteří mají tříměsíční odklad splátek. "Chceme vymyslet kompenzační program pro ty, které jsme odstavili. Když se bude podílet pronajímatel na redukci nájemného, tak stát rovněž něco přispěje," popsal. Ještě to ale podle něj nebylo projednané ve vládě.
Stát podle Havlíčka nechystá žádnou agenturu, která by měla začít konsolidovat krachující podniky. "Žádný ucelený systém vstupování do jednotlivých podniků," řekl ministr. Podle něj ale v jednotlivých případech může nastat situace, kdy stát do krachujícího podniku vstoupí, stabilizuje ho a pak podíl opět prodá. Podobně se tak děje ve Spojených státech, v Británi, v Itálii či ve Francii, vyjmenoval Havlíček. Zdůraznil, že by muselo jít o podnik strategické infrastruktury.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti už před týdnem zmínil leteckou společnost Smartwings. Podle Havlíčka prakticky každá země aerolinkám pomáhá, a to buď státní zárukou, úvěrem nebo krátkodobým vstupem kapitálu. "My jsme neřekli nic jiného, než že tyhle ty tři varianty budeme zvažovat i u nás," řekl v ČT Havlíček.
Podle Špicara bude důležité, aby vláda postupovala transparentně a předvídatelně. Měla by přijít s jasnou definicí, v jakém případě tyto extrémní a skutečně výjimečné nástroje bude připravena a ochotna použít, dodal.
Nejhorší rána od 30. let 20. století
Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to ve čtvrtek výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Dodala, že v příštím roce očekává pouze částečné oživení ekonomiky.
Georgievová upozornila, že vlády už sice přišly s rozpočtovými opatřeními na podporu ekonomiky zhruba za osm bilionů dolarů (zhruba 200 bilionů korun), pravděpodobně však budou muset uskutečnit ještě další kroky. Krize podle ní zasáhne zejména rozvíjející se země, které budou potřebovat zahraniční pomoc v řádu stovek miliard dolarů.
V případě, že pandemie způsobená koronavirem v druhé polovině letošního roku ustoupí, očekává MMF příští rok jen částečné hospodářské oživení. Situace se však může i zhoršit, varovala Georgievová. Podrobný hospodářský výhled zveřejní MMF příští týden v úterý.
Šéfka MMF vyzvala k pokračování snahy o zastavení šíření koronaviru a k podpoře systémů péče o zdraví. Zároveň se vyslovila proti regulaci vývozu, která by mohla zpomalit tok lékařských potřeb a potravin.
"Kroky, které teď podnikneme, určí rychlost a sílu zotavení," upozornila Georgievová. Za klíčové označila poskytnutí včasné a dostatečné pomoci lidem a podnikům zasaženým důsledky koronaviru.
Ministři financí zemí EU se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat záchranný fond ESM.
Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru zavedena dříve než jinde. Opatření by totiž mohla být i dříve odstraněna, a zotavení ekonomiky by tak mohlo nastat dříve. Tím by měly firmy více času i možností se připravit na otevření okolních trhů. Vyplývá to z vyjádření oslovených analytiků.
Těžba ropy výrazně klesne
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se sice v neděli dohodli na snížení produkce, panují však obavy, že toto snížení nebude dostatečné k vykompenzování negativního dopadu koronaviru na poptávku.
Celosvětové dodávky ropy se po započítání dohody skupiny OPEC+, příslibů členských zemí skupiny G20 a nákupů do strategických rezerv fakticky sníží o zhruba 19,5 milionu barelů denně. Uvedl to v pondělí saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán. Americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu napsal, že skupina OPEC+ usiluje o pokles dodávek o celkem 20 milionů barelů denně. Ceny ropy se v pondělí vyvíjely smíšeně.
Pohonné hmoty v České republice budou podle analytiků zřejmě dále zlevňovat, i když mírnějším tempem. To je pro tuzemskou ekonomiku dobrá zpráva. Upozornili na to, že cena ropa navzdory nedělní mezinárodní dohodě o omezení těžby klesá, převis nabídky je stále silný.
On-line reportáž
Vypnout obnovováníAmerické akcie dnes převážně oslabovaly. Pozornost investorů se nyní upírá k firemním výsledkům za první čtvrtletí, na které zřejmě bude mít negativní dopad pandemie způsobená novým koronavirem. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,39 procenta a obchodování zakončil na 23.390,77 bodu.
Rozpočtový deficit Spojených států se v tomto fiskálním roce kvůli koronaviru téměř zečtyřnásobí na rekordních 3,8 bilionu dolarů (zhruba 94 bilionů korun), což odpovídá 18,7 procenta výkonu ekonomiky. Předpověděla to dnes nezisková organizace Výbor pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB).
Světová banka (SB) vidí "velkou ochotu" oficiálních věřitelů odložit nejchudším zemím světa splátky dluhů, aby se mohly soustředit na boj s koronavirem. Agentuře Reuters to dnes řekl Axel van Trotsenburg, který je členem vedení banky. Finanční představitelé skupiny největších ekonomik světa G20 a skupiny hospodářsky nejvyspělejších zemí G7 budou o dluhových úlevách pro chudé státy jednat tento týden.
Americká automobilka Ford Motor předpokládá, že za letošní první čtvrtletí kvůli negativním dopadům koronaviru na poptávku i výrobu vykáže hrubou ztrátu kolem 600 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun) po zisku 2,4 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to dnes firma.
Celosvětové dodávky ropy se po započítání dohody skupiny OPEC+, příslibů členských zemí skupiny G20 a nákupů do strategických rezerv fakticky sníží o zhruba 19,5 milionu barelů denně. Uvedl to dnes saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán. Americký prezident Donald Trump dnes na svém twitterovém účtu napsal, že skupina OPEC+ usiluje o pokles dodávek o celkem 20 milionů barelů denně.
Německé automobilky Volkswagen a BMW se vyslovily pro zavedení státního příspěvku na nákup automobilů, který by pomohl kompenzovat negativní dopady koronaviru na automobilový průmysl. Informovala o tom dnes agentura DPA.
Většině sportovišť v České republice hrozí, že bez podpory státu v nejbližším měsíci či v tom následujícím zkrachují. Za nejvhodnější formu pomoci považují necelé dvě pětiny provozovatelů sportovišť dotaci na mzdové náklady, zhruba třetina podnikatelů by ocenila úlevy a odklad daní ve větším rozsahu a na delší dobu, než je nyní schváleno.
Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se sice v neděli dohodli na snížení produkce, panují však obavy, že toto snížení nebude dostatečné k vykompenzování negativního dopadu koronaviru na poptávku.
Zákon, díky kterému cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zájezdy zrušené kvůli koronaviru, je likvidační pro ty kanceláře, jež pořádají výhradně školní zájezdy. V dopise Senátu to napsali zástupci některých těchto CK. Zákon už schválila Sněmovna a nyní ho posoudí Senát.
V týdnu vyhlášení karantény tržby e-shopům s módou klesly téměř o pětinu, Češi se ale rychle k nákupům vrátili a tržby se na konci března dostaly na vyšší hodnoty, než jakých dosahovaly na počátku měsíce. Vyplývá to z dat vyhledávače módy Glami.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist