Cena ropy poprvé ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu v pondělí klesl o 306 procent a uzavřel na minus 37,63 dolaru za barel. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit.
Obchodníci květnový kontrakt prodávali za každou cenu, aby jim ropa nezůstala. Kvůli krizi v důsledku šíření koronaviru a výrazně nižší poptávce teď nemá o ropu téměř nikdo zájem, po přetlaku nabídky se trh zhroutil.
Červnový kontrakt, který mnohem lépe odráží realitu na trhu s ropou, po úterním poledni ztrácel zhruba 19 procent na 16,60 dolaru za barel.
I cena severomořské ropy Brent klesla, v úterý poprvé za 18 let se propadla pod hranici 20 dolarů za barel.
Kontrakt na ropu Brent s dodáním v červnu během úterního obchodování zlevnil až o téměř 30 procent na 18,10 dolaru za barel. Později část ztrát smazal a krátce po poledni se prodával asi za 21 dolarů za barel.
"Těžba zatím pokračuje víceméně nezměněným tempem, úložiště jsou čím dál plnější. Jenže ve světě se spotřebovává čím dál méně ropy a producenti to začínají pociťovat na cenách," řekl agentuře Reuters Bjornar Tonhaugen ze společnosti Rystad Energy.
Obchodníci s ropou tedy hledají co nejvíce kapacity v úložištích v naději, že v budoucnu cena opět poroste a oni budou moci své zásoby prodat s profitem. Podle odborníků společnosti S&P Global Platts Analytics je na trhu přebytečných devět milionů barelů denně. Podle nich oproti stavu v únoru bude v úložištích po celém světě skladováno až o miliardu barelů více.
Analytici označují pondělní stav jako bezprecedentní. Cena ropy by se podle nich mohla stabilizovat v létě.
Manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler upozornil, že červnový kontrakt ropy WTI se v úterý ráno obchoduje za 21,4 dolaru za barel. "Cena ropy Brent je vyšší hlavně proto, že na tomto typu ropy se nyní již obchoduje červnový kontrakt. Ten aktuálně stojí přes 25 dolarů. Rozdíl v cenách je tedy přes čtyři dolary, nikoliv 24 dolarů. V případě Brentu nehrozí bezprostřední vyčerpání skladovací kapacity, což vyšší cena zohledňuje," uvedl Pfeiler.
Tankery kotví v přístavech, slouží jako skladiště nadbytečné ropy
Za vývojem na trhu jsou podle agentury Reuters také čerstvá neuspokojivá data o výhledu německé a japonské ekonomiky a pochyby, že se globální spotřeba paliv rychle vrátí na dřívější normy.
Desítky supertankerů, z kterých každý může převážet až dva miliony barelů ropy, nyní nehybně kotví u přístavů na americkém pobřeží Mexického zálivu nebo u Singapuru. Jsou vhodným řešením přeplněných skladů. Loďaři citovaní britským deníkem The Guardian říkají, že v současnosti jako úložiště funguje zhruba šedesát supertankerů a nižší stovky menších lodí. V březnu k těmto účelům sloužily tři desítky lodí a v únoru letošního roku jen deset. V příštích třech měsících by se počet mohl ztrojnásobit a dosáhnout až dvou stovek obřích tankerů. Současně skokově vzrostla i cena pronájmu těchto lodí. Nyní se vyšplhala oproti únoru na dvojnásobek − 350 tisíc dolarů denně a podle odborníků ještě poroste.
Na pokles hodnoty ropy reagovala cena zlata, která vzrostla o procento poté, co byla na týdenních minimech.
Na vývoj na ropném trhu reagovaly americké akciové trhy poklesem. Energetický index S&P klesl o 2,8 procenta. Index Nasdaq Composite odepsal 0,46 procenta. Průmyslový Dow Jones Industrial Average klesl o 1,79 procenta a index S&P 500 ztratil 1,27 procenta.
Poptávka po ropě klesala od lednového vypuknutí koronavirové pandemie v Číně a jejím následném šíření po světě. V březnu došlo k jednání zemí OPEC+, na kterém Saúdská Arábie navrhla snížení těžby o 1,5 milionu barelů denně. Tehdy to Rusko odmítlo, viceprezident státního koncernu Rosněfť říkal, že nehodlají uměle držet ceny, ze kterých profitují hlavně američtí těžaři břidlicové ropy.
Jenže to se velmi nelíbilo Saúdské Arábii, která výrazně navýšila těžbu a začala do Evropy prodávat za ceny, které se blížily 15 dolarům za barel. To ovšem vyděsilo Rusko, jehož rozpočet počítal s průměrnou cenou 43 dolarů za barel. Dubnová jednání za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa pak byla úspěšná a země se dohodly na omezení těžby téměř o pětinu světové produkce.
Odborníci z S&P Global Platts Analytics odhadují, že z nynějších šoků se celosvětový obchod s ropou bude vzpamatovávat celý letošní rok, nehledě na omezení těžby. "To přišlo příliš pozdě a je příliš nízké," píší ve své studii.
"Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu," uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.
"Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky," podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.
Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. "Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane," upozornil McCarthy. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist