Banky dosud na základě zákona o odkladu splátek vyřídily 80 tisíc žádostí o odklad splácení úvěrů. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česká bankovní asociace k tomu uvedla, že banky samy obdržely do platnosti zákona 230 tisíc žádostí o odklad, z nichž drtivou většinu odložily. Dohromady tak byla již podle asociace odložena splatnost u 310 tisíc úvěrů.

"Banky samy odhadují, že o odklad požádalo zhruba 10 procent klientů, kteří u nich mají úvěr. Z celkového počtu bylo 64 procent spotřebitelských úvěrů, 24 procent hypoték a 12 procent úvěrů právnických osob," uvedla ČBA.

Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 9,2 procenta, a dostala se tak nejníže od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly v současné podobě zveřejňovat. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Na vině je propuknutí nemoci covid-19, což snížilo poptávku po zboží z největší evropské ekonomiky.

Výsledek je horší, než očekávali ekonomové v anketě agentury Reuters. Ti čekali pokles o 7,5 procenta. Německo se nyní připravuje na nejhlubší recesi od druhé světové války

V příštích třech měsících se navíc čeká další bezprecedentní propad. Index očekávání pro výrobu, který sestavuje ekonomický institut Ifo, totiž v dubnu klesl nejníže od znovusjednocení Německa a je ještě níže než byl v březnu. V uplynulém měsíci klesl o 30 bodů na minus 51,4 bodu. V březnu se index propadl o 22,7 bodu.

Stejně je tomu i v tuzemsku. Průmyslová výroba očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize. Meziročně v březnu klesl i přebytek zahraničního obchodu o 12,6 miliardy korun na 3,1 miliardy korun. Obchodování ovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, klesl vývoz i dovoz. Pokles exportu byl ale výraznější.

Stavební produkce pak v Česku po únorovém růstu o více než pět procent v březnu reálně meziročně klesla o 2,3 procenta. Dopad epidemie koronaviru se negativně odrazil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, rostlo také v březnu, i když pomalejším tempem.

Malé společností s ručením omezeným postižené šířením koronaviru budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Jde tak o obdobnou podporu, kterou nedávno získaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh zákona ve středu ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k projednání Senát.

Příspěvek je určen pro společnosti s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba. Může být i více společníků, kteří ovšem musejí být v přímém příbuzenském vztahu. V takovém případě mohou o podporu požádat všichni. Stejně jako u podpory OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit.

Sněmovna ve středu schválila i vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku. Důvodem pro odklad je snaha nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru. Zákon nyní dostane k projednání Senát. Parlament už koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu.

Žádný podnikatel tak už nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Zákon tak odložil i spuštění poslední fáze EET, která měla nastat 1. května. Evidence se měla rozšířit na všechna zbývající odvětví, hlavně na řemeslníky, ale třeba i na lékaře nebo advokáty.

Stát také podle dřívějšího usnesení přispěje podnikatelům zasaženým krizí 50 procent na nájem, pětinu zaplatí nájemce a 30 procent majitel. Úleva se bude vztahovat na všechny firmy, které byly kvůli vládním opatřením odstaveny z provozu a musely platit komerční nájem. Podmínkou získání příspěvku státu bude dohoda nájemce s majitelem na snížení nájmu o 30 procent.

Českou ekonomiku čeká letos kvůli koronaviru rekordní propad, a to o 6,2 procenta, odhaduje Evropská komise. Na příští rok čeká růst o pět procent. Hospodářství Evropské unie, ochromené pandemií v důsledku šíření koronaviru, čeká letos propad o rekordních 7,4 procenta Evropská komise v souvislosti s výpadkem ekonomické aktivity snížila původní podzimní odhady zhruba o devět procentních bodů. V zemích, které používají euro, bude podle komise propad ještě o tři desetiny procentního bodu výraznější.

Unijní hospodářství tak zaznamená první celoroční propad po sedmi letech růstu, který následoval po finanční krizi z konce minulé dekády. Příští rok naproti tomu čeká unijní ekonomiku podle odhadu komise šestiprocentní růst.

Ačkoli onemocnění covid-19 zastavilo provoz podniků ve všech zemích EU, propad bude mít velmi rozdílné hodnoty. Nejvíce zasáhne jihoevropské země v čele s Řeckem (minus 9,7 procenta), Itálií (minus 9,5) a Španělskem (minus 9,4), výrazně nejméně si naopak pohorší Polsko, jehož hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 4,3 procenta. Okolní země na tom budou o poznání hůře, česká ekonomika spadne o 6,2 procenta a slovenská ještě o půl bodu níže. Německo jako největší unijní ekonomiku čeká propad o 6,5 procenta, Francii pak o 8,2 procenta.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:50
Americké akcie dnes zpevnily, index Nasdaq od počátku roku vykázal zisk

Přispěly k tomu dobré čtvrtletní hospodářské výsledky firem v čele s finanční společností PayPal Holdings. Nepříznivou statistiku nezaměstnanosti ve Spojených státech nebrali investoři do úvahy. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 33 milionů lidí.

Index Dow Jones stoupl o 0,89 procenta, na 23.875,89 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 1,15 procenta, na 2881,19 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,41 procenta, na 8979,66 bodu. Na sklonku března přitom index Nasdaq klesal od počátku roku o více než 20 procent.

21:20
Airbusu klesly vlivem pandemie dodávky letadel v dubnu meziročně o 80 procent na pouhých 14 strojů

Airbus vykázal za první čtvrtletí čistou ztrátu 481 milionů eur (13,1 miliardy korun), zatímco před rokem vytvořil zisk 40 milionů eur. Podnik zrušil celoroční výhled, nevyplatí dividendy a minulý měsíc si vyjednal nové úvěrové linky.

Vyplývá to z dnes zveřejněných dat tohoto evropského výrobce letecké techniky.

20:35
Americký dolar dnes vystoupal na dvoutýdenní maxima a posiloval i po nepříznivé statistice nezaměstnanosti ve Spojených státech

Obchodníci se k němu uchylovali jako k bezpečné měně. Později ale dolar všechny zisky smazal a mírně klesá. O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech požádalo minulý týden dalších zhruba 3,17 milionu lidí.

Počet žádostí postupně klesá, i když méně, než čekali analytici. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 33 milionů lidí. To je zhruba 22 procent obyvatel v produktivním věku.

 

19:37
Zástupci podnikatelů: Podpora tuzemského cestovního ruchu formou výhodných státních poukazů je podle zástupců podnikatelů zásadní

Patří do ní rychlé předložení akčního plánu vládě, který nyní připravuje ministerstvo pro místní rozvoj, dále snížení daně z přidané hodnoty na deset procent u služeb v cestovním ruchu a prodloužení programu Antivirus. V tiskové zprávě to dnes uvedly Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Fórum cestovního ruchu ČR.

19:10
Prodej luxusního zboží kvůli koronaviru klesne až o 35 procent na 189 miliard eur (5,1 bilionu korun)

Propad tak bude mnohem horší než po finanční krizi z přelomu let 2008 a 2009. Na loňskou úroveň se tržby vrátí za dva až tři roky. Vyplývá to ze studie konzultační společnosti Bain.

18:50
Vláda dar deset milionů korun od Hyundai rozdělí mezi vítěze hackathonu inovativních firem

Jeho organizátorem bude státní agentura pro podporu podnikání CzechInvest. Hackathon pro startupy, malé a střední firmy, které vyvíjejí řešení pro boj s koronavirem, by se měl uskutečnit nejpozději v následujících týdnech. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

18:41
Lufthansa dojednává s federálním fondem pro stabilizaci hospodářství "stabilizační balíček" devět miliard eur (245,4 miliardy korun)

Italská vláda do aerolinek Alitalia vloží nejméně tři miliardy eur hotovosti. V italském Senátu to dnes řekl ministr průmyslu Stefano Patuanelli, když uváděl podrobnosti zestátnění této letecké společnosti. 

Balíček pro Lufthansu má obsahovat kapitálový vklad bez hlasovacího práva, takzvanou tichou účast, zaručenou půjčku a zvýšení kapitálu, po kterém může německý stát držet v aerolinkách podíl 25 procent s jednou akcií navíc.

18:25
Česko bude moci podpořit 200 miliony korun výzkum a inovace související s koronavirovou pandemií

Státní pomoc pro české firmy z různých odvětví schválila Evropská komise jako již třetí českou žádost v rámci uvolněných pravidel hospodářské soutěže. Unijní exekutiva o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

O podporu mohou žádat firmy, které přijdou s jakýmikoli inovacemi, jež pomohou proti nemoci covid-19. Patří mezi ně lékařské a jiné zdravotnické technologie, například systémy 3D tisku nebo logistické aplikace. Stát je bude podporovat formou přímých grantů a zaplatí jim až tři čtvrtiny nákladů.

18:12
Ministryně financí podepsala rozpočtové opatření, kterým vláda posílá 6,6 miliardy korun do šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně

Jejich oddlužení schválila vláda 27. dubna. Kraje záměr kritizovaly, chtěly peníze i pro své nemocnice. Ministerstvo v reakci uvedlo, že kraje mohou svým nemocnicím přispívat samy. 

18:02
Příjmy mistrovství světa formule 1, které kvůli pandemii stále nezačalo, klesly oproti prvním třem měsícům loňského roku o 84 procent

Nový ročník formule 1 měl odstartovat v březnu v Melbourne, ale kvůli šíření nákazy covid-19 bylo už deset závodů zrušeno nebo odloženo.

V hodnoceném období se proto nejela jak Velká cena Austrálie, tak Grand Prix Bahrajnu a příjmy promotéra z loňských 246 milionů dolarů za první čtvrtinu roku klesly na 39 milionů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist