Monetě Money Bank klesl v letošním prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk meziročně zhruba o čtvrtinu na 731 milionů korun. Zisk negativně ovlivnila opatření kvůli koronavirové pandemii. Provozní výnosy banky stouply o 14,7 procenta na 2,9 miliardy korun. Moneta o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Česká vláda v první polovině března vyhlásila nouzový stav a zavedla řadu opatření, která výrazně omezují ekonomickou činnost. Moneta od 19. března umožňuje odklad splátek domácnostem, živnostníkům i malým a středním podnikům. Do konce dubna zpracovala 55 tisíc žádostí o odklad půjček.

Podle generálního ředitele Tomáše Spurného banka i přes krizi plní své strategické cíle. "Jako banka jsme se dokázali vyrovnat se všemi opatřeními a čelit výzvám, udrželi jsme banku v chodu a zároveň chránili naše zaměstnance i klienty. Zachovali jsme si obezřetnost, ve které budeme pokračovat i nadále. Věříme, že tato krize nás ve střednědobém horizontu učiní silnějšími a úspěšnějšími," uvedl.

"Přestože čistý zisk meziročně propadl, překonal analytická očekávání o více než 15 procent," komentoval výsledky analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Hospodářský výsledek se podle něj meziročně snížil kvůli zvýšeným nákladům rizika. Ty souvisí s tvorbou opravných položek s ohledem na zhoršený makroekonomický vývoj. Zisk před zdaněním a tvorbou opravných položek meziročně vzrostl o více než 30 procent. To investoři hodnotí jako pozitivní a akcie po otevření pražské burzy reagovaly prudkým růstem okolo čtyř procent. Po 11:00 rostly o 2,75 procenta na 52,40 korun.

"Ačkoliv banka již vytvořila v prvním čtvrtletí opravné položky 475 milionů korun v souvislosti s pandemií, je zřejmé, že vliv krize se do výsledků ještě nemohl plně promítnout. Investoři tak budou svou pozornost upírat k výhledu hospodaření do konce roku," uvedl analytik Wood and Compeny Vladimír Vávra. Vedení banky podle něj oznámilo, že ve třetím čtvrtletí hodlá přehodnotit své rozhodnutí nevyplatit dividendu z loňského zisku. "Věříme, že díky kvalitní struktuře aktiv, podpořenou silnou kapitálovou vybaveností, má Moneta dobré předpoklady naplnit poměrně ambiciózní výhledy managementu," dodal.

Moneta zaznamenala růst úvěrového portfolia o 13,1 procenta, doprovázeného robustním růstem klientských vkladů o 18,2 procenta. Provozní výnos banky vzrostl o 14,7 procenta, podpořený čistým výnosem z finančních operací o 274 procent a meziročním růstem čistého úrokového výnosu o 4,9 procenta. Náklady činily 1,322 miliardy korun, což znamená, snížení provozních výdaje o 0,2 procenta.

Banka snížila očekávání celkových provozních výnosů za letošní rok z původních 12,5 miliardy na 11,6 miliardy korun. Dividendovou politiku plánuje revidovat ve třetím čtvrtletí s ohledem na aktuální ziskovost, kapitál a likviditu banky. "Z důvodů nejasností ekonomických důsledků pandemie covid-19 byl rovněž pozastaven zpětný odkup akcií," uvedla banka.

Na začátku dubna Moneta dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se tak stoprocentním vlastníkem akcií v obou společnostech. Získala tak více než 400 tisíc nových klientů, posílila svoji depozitní bázi o více než 55 miliard a úvěrové portfolio o 56 miliard korun.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

PPF bance loni klesl čistý zisk o pět procent

PPF banka loni vytvořila čistý zisk 2,1 miliardy korun, což je proti rekordnímu zisku roku 2018 mírný pokles o pět procent. Bilanční suma banky dosáhla 227 miliard korun, informovala v úterý banka. Celkem bankám v Česku loni stoupl podle dat České národní banky čistý zisk meziročně o 9,5 procenta na 90,9 miliardy korun.

Banka se zaměřuje zejména na poskytování finančních, investičních a poradenských služeb vybraným klientům a na privátní bankovnictví. Mezi její klienty patří především finanční instituce, střední a velké podniky s českým kapitálem a subjekty z komunální sféry.

"V roce 2019 jsme výrazně posílili kapitálovou vybavenost banky a nadále byli velmi aktivní na finančních trzích. Výrazně jsme investovali do nových technologií a projektů. Jako jedna z prvních bank na českém bankovním trhu jsme spustili realizaci okamžitých plateb," komentoval výsledky generální ředitel banky Petr Jirásko.

Čistý úrokový výnos v meziročním srovnání vzrostl o 18 procent na 4,112 miliardy Kč. Objem pohledávek za klienty vzrostl o sedm procent na 36,9 miliardy korun.

PPF banka je součástí investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Držitelem 92,96 procenta akcií banky je PPF Group N.V., dalších 6,7 procenta drží hlavní město Praha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist