Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. plánuje přesun na hlavní trhy burz v Praze a Varšavě. Dosud byla firma obchodovaná na vedlejších trzích obou burz - New Connect ve Varšavě a Free Market v Praze. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí Photon Energy Martin Kyslý. Podmínkou přijetí akcií k obchodování je podle něj schválení příslušných usnesení valnou hromadou společnosti.

Přechod Photon Energy na hlavní trhy uvedených burz nebude podle firmy zahrnovat žádnou nabídku nových nebo stávajících akcií. Akcie společnosti budou podle Kyslého následně uvedeny také na kotačním lístku (Quotation Board) burzy cenných papírů ve Frankfurtu s cílem umožnit investorům z eurozóny získat akcie společnosti bez měnového rizika.

Photon Energy zvýšila v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně tržby o 26,6 procenta na 5,3 milionu eur (zhruba 146 milionů korun). Provozní zisk EBITDA stoupl proti prvním třem měsícům loňského roku o 28,9 procenta na 1,4 milionu eur (asi 38,2 milionu korun). Firma to ve středu uvedla v tiskové zprávě.

Společnost sdělila, že i během pandemie koronaviru poskytovala zákazníkům nepřetržité služby a dařilo se jí dosahovat cílů v klíčových obchodních segmentech. "Pokud jde o pandemii covid-19, věříme, že naše silné jádro různorodých a stálých příjmů sníží potenciální negativní dopad na naše podnikání a poslouží jako pevný základ pro překonání složitého období v budoucnu," uvedl ve středu generální ředitel Photon Energy Georg Hotar.

Tento týden firma oznámila, že v blízkosti maďarských měst Mályi a Kunszentmárton připojila k síti pět fotovoltaických elektráren s celkovou kapacitou 3,5 megawattu (MW). Tím skupina rozšířila portfolio svých fotovoltaických elektráren na maďarském trhu na 35 MW a celkově na 60,6 MW. Celkem firma v Maďarsku investovala stovky milionů korun.

Maďarský trh láká i další solární investory. Web E15 ve středu uvedl, že český fond Nova Green Energy podnikatele Rudolfa Vřešťála a investiční skupiny Arca Capital plánuje v okolí vesnice Csabrendek, která je blízko Balatonu, postavit čtyři solární elektrárny o souhrnném výkonu 28 MW. Investoři za jejich vybudování zaplatí 35 milionů eur (přibližně 960 milionů korun).

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo má v Amsterdamu. Další kanceláře má firma v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku, v Polsku, ve Švýcarsku, v Peru a v Austrálii. Společnost postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 80 MW.

V roce 2016 firma vstoupila na alternativní trh pražské burzy. Její akcie jsou obchodovány na trhu Free Market. Dceřiná společnost Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 300 MW, z toho přes 130 MW v Česku. Photon Energy nedávno také uzavřela strategické partnerství s australskou technologickou společností RayGen Resources.

Instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 v Česku stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v České republice instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v Česku zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru