Realitní fondy, které umožňují zhodnocovat peníze v různých komerčních nemovitostech, získávaly v uplynulých letech v Česku na popularitě. V době rychlého růstu nemovitostí a nízkých úroků volili investoři - nejen movití jednotlivci, ale i drobní střadatelé - tyto fondy jako bezpečnou a dobře výnosnou alternativu. Do fondů vlastnících logistické parky, výrobní haly, kanceláře a obchodní centra tekly miliardy korun.

Letošní rok ale kvalitu těchto investic prověří. Omezení v důsledku pandemie koronaviru a očekávaný propad hospodářství bude leckde znamenat výpadky nájmů, pokles cen budov a přeceňování majetku. I když jsou investice do nemovitostí hlavně dlouhodobé, na některé fondy může letošní situace dopadnout negativně. Některým fondům se naopak otevřou příležitosti k výhodným nákupům.

Jak se tedy koronavirová krize projeví na trhu průmyslových nemovitostí? Které typy nemovitostí zasáhne nejvíce a jak se to promítne ve výnosech realitních fondů? Na tyto otázky se ve čtvrtek zaměřila virtuální debata Hospodářských novin. Diskutovali v ní David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování FFÚ VŠE, Martin Konečný, finanční ředitel investiční skupiny Arete, Peter Lukáč, místopředseda představenstva ZFP Investments, Ondrej Spodniak, předseda představenstva investiční skupiny Premiot Group a místopředseda představenstva Českomoravské Nemovitostní Josef Eim.

Debata proběhla ve čtvrtek ve 13 hodin, do čtvrtečních 11 hodin mohli čtenáři HN posílat panelistům své dotazy zde:

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Lubomir Moravec
Jaky dopad bude mit ekonomicka krize na komercni nemovitosti typu skladova a logisticka centra a fondy, ktere do nich investuji, napr. Accolade? Jak velky muze byt pokles tohoto segmentu nemovitostniho trhu?
Josef Brek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak v současné době vnímáte investice do dluhopisů developerů celým spektrem. Myslíte, že má smysl jít do nějaké emise "menšího" developera, který nestaví na zelené louce, ale spíše nakupuje staré nemovitosti a ty pak rekonstruuje. V nějakém větším tuzemské městě/městech (+100k). A dejme tomu, že firma už něco za sebou má a není to emise, která jim má zachránit krk z nedostatku kapitálu. A co velcí hráči s long-term projekty na dest a více let. Děkuji
Josef Brek
Dobrý den, zajímal by mě Váš pohled na to, jak může exodus zahraničních dělníků poškodit realitní trh. Je ten výpadek podle Vás jen krátkodobý a čeká nás písmeno V nebo bude situace složitější a výstavba se tak ještě prodlouží? Děkuji
Jan Skalní
Aktuálně vzrostla poptávka po průmyslových pozemcích a nemovitostech. Jde podle vás jen o krátkodobý trend, nebo má tento segment potenciál i do budoucna? A jaké lokality jsou podle vás nejvhodnější? Děkuji
Petr Vodička
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vnímáte stabilitu investování do developerských projektů v České republice v porovnání s jinými evropskými zeměmi. Případně, jaké země jsou atraktivní z pohledu investování do developerských projektů.
Jan Svoboda
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak myslíte, že se budou vyvíjet ceny novostaveb v čase? Lze očekávat pokles (pokud ano, prosím Váš tip v %) nebo spíše stagnaci? Zejména by mě zajímala predikce mimo Prahu v krajských městech jako Olomouc, Plzeň, Hradec atd. Děkuji
Přehled realitních fondů v Česku
Přehled realitních fondů v Česku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist