Světovou podnikatelkou roku se stala Kiran Mazumdar-Shawová, šéfka indické biofarmaceutické společnosti Biocon, která vyvíjí dostupné léky na chronické nemoci, jako je cukrovka, revmatická artritida nebo rakovina. V současnosti se věnuje například vývoji nových testů na nemoc covid-19 a podporuje indické start-upy, které vyvíjí léky na tuto nemoc. Indická podnikatelka je teprve druhou ženou ve 20leté historii soutěže, která ji vyhrála.

"Vždy jsem věřila v důležitost dostupných léků. A obzvlášť v dnešní době je zásadní lékařská pomoc pro každého. Nesmíme zapomínat na chudé lidi. Bez dobré zdravotnické péče nemůžete prosperovat," řekla podnikatelka v děkovné řeči.

Zvítězila v konkurenci podnikatelů za 41 zemí. Česko reprezentoval zakladatel letenkového portálu Kiwi.com Oliver Dlouhý. Vítěze každoročně vyhlašuje poradenská společnost EY během slavnostního ceremoniálu v Monte Carlu. Letošní jubilejní 20. ročník se ale kvůli pandemii nemoci covid-19 odehrál prostřednictvím on-line přenosu.

Sedmašedesátiletá Mazumdar-Shawová vystudovala pivovarnictví. Po dvou letech, kdy se neúspěšně snažila uspět v průmyslu, ve kterém dominovali muži, se rozhodla zkusit štěstí jinde. V garáži rozjela firmu na výrobu enzymů. Už o rok později se stala první indickou společností, která vyvážela enzymy do Spojených států a Evropy.

Společnost Biocon založila v roce 1978 jen se dvěma zaměstnanci a kapitálem v hodnotě 500 amerických dolarů. Dnes firma zaměstnává přes 11 tisíc lidí a je jednou z nejinovativnějších biofarmaceutických společností v Asii. Loni měla obrat 800 milionů amerických dolarů. Zákazníky má ve 120 zemích. V roce 2014 vstoupila společnost na burzu jako první indická biotechnologická firma. Její hodnota je v současnosti asi čtyři miliardy amerických dolarů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.