Světovou podnikatelkou roku se stala Kiran Mazumdar-Shawová, šéfka indické biofarmaceutické společnosti Biocon, která vyvíjí dostupné léky na chronické nemoci, jako je cukrovka, revmatická artritida nebo rakovina. V současnosti se věnuje například vývoji nových testů na nemoc covid-19 a podporuje indické start-upy, které vyvíjí léky na tuto nemoc. Indická podnikatelka je teprve druhou ženou ve 20leté historii soutěže, která ji vyhrála.

"Vždy jsem věřila v důležitost dostupných léků. A obzvlášť v dnešní době je zásadní lékařská pomoc pro každého. Nesmíme zapomínat na chudé lidi. Bez dobré zdravotnické péče nemůžete prosperovat," řekla podnikatelka v děkovné řeči.

Zvítězila v konkurenci podnikatelů za 41 zemí. Česko reprezentoval zakladatel letenkového portálu Kiwi.com Oliver Dlouhý. Vítěze každoročně vyhlašuje poradenská společnost EY během slavnostního ceremoniálu v Monte Carlu. Letošní jubilejní 20. ročník se ale kvůli pandemii nemoci covid-19 odehrál prostřednictvím on-line přenosu.

Sedmašedesátiletá Mazumdar-Shawová vystudovala pivovarnictví. Po dvou letech, kdy se neúspěšně snažila uspět v průmyslu, ve kterém dominovali muži, se rozhodla zkusit štěstí jinde. V garáži rozjela firmu na výrobu enzymů. Už o rok později se stala první indickou společností, která vyvážela enzymy do Spojených států a Evropy.

Společnost Biocon založila v roce 1978 jen se dvěma zaměstnanci a kapitálem v hodnotě 500 amerických dolarů. Dnes firma zaměstnává přes 11 tisíc lidí a je jednou z nejinovativnějších biofarmaceutických společností v Asii. Loni měla obrat 800 milionů amerických dolarů. Zákazníky má ve 120 zemích. V roce 2014 vstoupila společnost na burzu jako první indická biotechnologická firma. Její hodnota je v současnosti asi čtyři miliardy amerických dolarů.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se