Česká letecká továrna Aero Vodochody mění majitele. Investiční skupina Penta ji prodává maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a holdingu Omnipol, který ve spolupráci s Pentou vyvíjí hlavní výrobek Aera, cvičný podzvukový letoun L-39NG. 

Cena transakce není známa, v médiích se spekulovalo o jednotkách miliard korun. "Hodně. Ale určitě pochopíte, že jsme vázání mlčenlivostí, která k těmto transakcím obvykle patří," odpověděl HN na otázku, jaká byla cena, Richard Háva, který je se svými syny většinovým vlastníkem Omnipolu. Na financování se podle něj nepodílela skupina PPF, o jejíž účasti na obchodu se spekulovalo.

Maďarský partner má ve společném podniku s Omnipolem mírnou většinu, ale manažerskou kontrolu nad Aerem má podle Hávy mít Omnipol, který chce prorazit na zahraničních trzích s novým letounem.

Součástí obchodu není prodej letiště ve Vodochodech, které má podle zdrojů HN být prodáno později. Penta má vyjednávat se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která před dvěma lety koupila letiště v Letňanech.

"Aero nikdy nepatřilo mezi strategické investice Penty, jakými jsou Dr Max, Fortuna nebo zdravotnické projekty. Společně s Omnipolem jsme do Aera vratili vývoj a výrobu vlastního letounu, který je dneska konkurenceschopný v celosvětovém měřítku. Obchodní zkušenosti Omnipolu jsou dneska pro Aero důležité," řekl HN Ivo Mravinac, mluvčí skupiny Penta. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se