Česká letecká továrna Aero Vodochody mění majitele. Investiční skupina Penta ji prodává maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a holdingu Omnipol, který ve spolupráci s Pentou vyvíjí hlavní výrobek Aera, cvičný podzvukový letoun L-39NG. 

Cena transakce není známa, v médiích se spekulovalo o jednotkách miliard korun. "Hodně. Ale určitě pochopíte, že jsme vázání mlčenlivostí, která k těmto transakcím obvykle patří," odpověděl HN na otázku, jaká byla cena, Richard Háva, který je se svými syny většinovým vlastníkem Omnipolu. Na financování se podle něj nepodílela skupina PPF, o jejíž účasti na obchodu se spekulovalo.

Maďarský partner má ve společném podniku s Omnipolem mírnou většinu, ale manažerskou kontrolu nad Aerem má podle Hávy mít Omnipol, který chce prorazit na zahraničních trzích s novým letounem.

Součástí obchodu není prodej letiště ve Vodochodech, které má podle zdrojů HN být prodáno později. Penta má vyjednávat se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která před dvěma lety koupila letiště v Letňanech.

"Aero nikdy nepatřilo mezi strategické investice Penty, jakými jsou Dr Max, Fortuna nebo zdravotnické projekty. Společně s Omnipolem jsme do Aera vratili vývoj a výrobu vlastního letounu, který je dneska konkurenceschopný v celosvětovém měřítku. Obchodní zkušenosti Omnipolu jsou dneska pro Aero důležité," řekl HN Ivo Mravinac, mluvčí skupiny Penta. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.