Když se András Tombor objevil v první lize maďarských finančníků spjatých s vedením vládní strany Fidesz, nezávislý server Index.hu o něm v listopadu 2016 napsal článek s titulkem "Chapadla Habonyho ručitele dosáhnou všude".
Narážel tím na fakt, že Tombor se vyskytuje v mnoha odvětvích maďarské ekonomiky a zároveň pomohl Árpádu Habonymu, velmi blízkému poradci premiéra Viktora Orbána, vysokou půjčkou, aby zamaskoval fakt, že Habony si žije na vysoké noze, ale vlastně nemá žádný oficiální příjem. Tombor se nyní stává většinovým majitelem největší české letecké továrny Aero Vodochody, menšinový podíl v ní má skupina Omnipol českého zbrojaře Richarda Hávy. Podle týdeníku HVG si nedávno Tombor zaregistroval novou firmu Aero Investment Partner Zrt, kde vlastní většinu 50,59 procenta. Zbytek firmy patří právě Hávovi a jeho synům.

Podle názorů některých maďarských novinářů je Tombor nyní jedním z nejdůležitějších oligarchů pracujících pro premiéra Orbána. "Nemáme s ním žádnou transakční historii, pokud vím. Ale je to celkem prosté. Okruh investorů, kteří se v současné době chtějí vrhnout do obranného průmyslu a investovat do vysoce pokročilých technologií, je limitovaný. Myslím, že v jeho rozhodování hrála roli i geografická blízkost a znalost střední Evropy," řekl o Tomborovi v rozhovoru pro HN Richard Háva, většinový majitel společnosti Omnipol, která bude manažersky Aero řídit.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se