Dá se za sedm let utratit 230 miliard korun? Jistě, klíčové ale bude jak. Česko je má dostat díky dohodě, kterou po víc než čtyřech dnech a čtyřech nocích uzavřeli na začátku týdne lídři zemí EU. Vláda má nyní do září připravit plán investic, které hodlá zaplatit z peněz nového evropského fondu obnovy. Do něj půjde na základě dohody premiérů členských zemí celkem 750 miliard eur a Evropská unie chce právě s jeho pomocí čelit očekávanému poklesu ekonomiky po pandemii koronaviru.

Už teď je jasné, že nejen u nás budou prioritou investice do zlepšení životního prostředí. Na něj totiž musí mířit třetina českého podílu z fondu, tedy téměř 80 miliard korun.

Česko s tím podle všeho dopředu počítalo, protože zhruba 40 miliard chce dát stát na program obnovy po útlumu těžby uhlí v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Zaplatí se nejen revitalizace krajiny, ale i rekvalifikace lidí.

Rozdělení peněz a vytvoření investičního plánu bude mít na starost ministr průmyslu, obchodu a dopravy a místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO). Ten se prý už na přípravě plánu investic domlouvá s Národní ekonomickou radou vlády (NERV), využít chce tzv. Národní investiční plán do roku 2050, který vláda představila loni v zimě. Ekonomové ho mimochodem překřtili na seznam přání od Ježíška. Obsahoval totiž výdaje státu kolem osmi biliónů korun a mimo jiné počítá s tím, že po celém Česku vyrostou hokejové stadiony jak houby po dešti. Možná, že to ale budou spíš houby s octem. Řada obcí byla tehdy překvapená, jak se na seznam míst pro nové chrámy hokeje vůbec dostaly, a upozorňovaly, že by na jejich budoucí provoz stejně neměly peníze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.