Londýnská investiční společnost Blantyre Capital zajistí financování skupině Arca Capital. Firmy se dohodly na obchodních podmínkách dluhového financování, což pomůže při rekapitalizaci skupiny, sdělila ve čtvrtek Arca v tiskové zprávě. Skupina se dostala do potíží v souvislosti s koronavirovou krizí, v důsledku čehož v ČR a na Slovensku její větve získaly soudní ochranu před věřiteli.

"Věříme, že společnost Blantyre Capital je tím pravým partnerem. Rozumí silným stránkám skupiny Arca Capital a disponuje finančními i provozními zdroji, kterými nás podpoří při našem restartu," uvedl ve čtvrtek předseda představenstva Arca Investments a její majoritní akcionář Rastislav Velič.

"Z uzavřeného partnerství se společností Arca jsme nadšení. Má obrovský potenciál a podnikavý tým. Je to přesně ten typ společnosti a managementu, který rádi podporujeme," uvedl partner společnosti Blantyre Capital Fernando de Santiago.

Společnost Gomanold spolu s J&T Bankou počátkem září oznámily přípravu pomoci nezajištěným věřitelům skupiny Arca. Cílem neměla být záchrana skupiny jako takové, ale pomoc nezajištěným věřitelům získat v co nejkratší době alespoň část investovaných peněz zpět a maximalizovat výtěžek ze zpeněžení aktiv skupiny. Účastnit se procesu, jenž povede k maximálnímu uspokojení věřitelů, včetně potenciálního financování dlužníka, chtěla i skupina Natland.

Velič tehdy podle slovenského Denníku E řekl, že očekává, že klienti skupiny při oddlužení získají zpět výrazně či určitě více než polovinu svých peněz. "Před koronakrizí byly naše závazky a majetek Arcy na vyrovnané hodnotě zhruba jedné miliardy eur (asi 26,5 miliardy korun). Koronakrize, samozřejmě, hodnotu firem o něco snížila," uvedl Velič. Arca má stovky věřitelů.