České stavebnictví informační technologie v masovém měřítku zatím příliš nevyužívá. Jednou z nejviditelnějších částí digitalizace oboru je informační model stavby, zkráceně BIM. Jde vlastně o digitální dvojče stavby. Představuje BIM budoucnost oboru?

Britský profesor Stephen Lockley, přední odborník na BIM, upozorňoval už v roce 2014 při své návštěvě Česka na neefektivitu stavebnictví. Zmiňoval zejména to, že 92 procent klientů považuje výkresovou 2D dokumentaci za nedostatečnou, že 37 procent materiálu použitého na stavbě se stává odpadem nebo že 30 procent staveb je dražších, než byl původní předpoklad. Cestou, jak do procesu navrhování, realizace a správy nemovitostí vložit větší přesnost a zohlednit také časové a finanční hledisko, je informační systém budovy.

Největší budovou v Česku, která kompletním procesem BIM prošla, je nová centrála ČSOB v Praze-Radlicích. V tomto systému byla projektována, postavena a je také spravována. Podobně se připravuje i nové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu v pražských Holešovicích. Jak mohou moderní technologie včetně BIM ovlivnit vývoj stavebnictví?

U virtuálního kulatého stolu Hospodářských novin jsme diskutovali na téma inovace ve stavebnictví. V jakém stavu je stavebnictví v Česku a jak moc je inovativní? Současná koronavirová krize jasně ukazuje nutnost a přednosti vzdálené spolupráce. Znamená pandemie šanci pro BIM? Jak tento nástroj využívají přední developeři? Jak je na tom Česko ve srovnání se Západem? Co by odborníci doporučili developerům nebo projektantům při přechodu na BIM?

Diskuse se zúčastnili: Lukáš Romanczin, partner společnosti MFS, Patrik Minks, manažer Autodesku zodpovědný za klíčové zákazníky, a Igor Klajmon, ředitel developmentu Sekyra Group.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, vyplatí se dnes v ČR použít BIM při stavbě rodinného domu? Bude u nás v dalších letech probíhat přesun výstavby od tradiční metody (cihla k cihle) k dřevostavbám (CLT panely)? Budou někdy, popř. kdy, v ČR většinu hrubých staveb realizovat stroje místo lidí? Děkuji předem za Vaše odpovědi.
Čtenářský dotaz
1) Je spocitano kolik prechod na BIM usetri penez v celkovem stavebnim procesu? (Napr. Efektivita vystavby, plytvani materialem na stavbe, viceprace atd). Lze pouzit csob radkicka stavbu jako priklad? 2) jak jsou BIM nakloneni velci developeri a jak statni sprava? 3) Bude BIM povinny pro stavebni proces?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chystáme jako firma v rámci restrukturalizace relativně inovativní koncept přenosu 3D objektů na zemském povrchu cestou nafocení drony a pak transformace v prostředí SW, který to umožňuje, zpět do 3D modelu, který právě SW na bázi AutoDesku může pak využít a dále s ním pracovat. Bereme to tak, že cílovou skupinou jsou právě stavebníci, architekti, prostě všichni, kteří potřebují své objekty vizualizovat. Myslíte si, že to je jedna z perspektivních cest pro digi stavebnictví?
Čtenářský dotaz
Jake trendy v nemovitostech a stavebnictví budou mít největší vliv během následujících 5 let? Jake start-upy tady uvidíme?
Čtenářský dotaz
Může digitalizaci českého stavebnictví napomoci používání metody BIM? Považujete za dobrý nápad, že stát určil povinnost jejího využívání zadavatelům veřejných stavebních zakázek?
Čtenářský dotaz
V řadě evropských států existuje něco, jako standardní smlouva pro zadávání veřejných zakázek v oblasti stavebnictví. Myslíte si, že by něco podobného bylo prospěšné i v Česku? Lze to vůbec realizovat?
Čtenářský dotaz
Základem digitalizace v každém oboru je sdílení informací a dat, včetně možnosti částečně automatizovaného zpracování. Lze toho dosáhnout i v tak specifickém oboru, jako je stavebnictví?
Čtenářský dotaz
Proč se ve stavebnictví tak málo používá parametr LCC, tedy celkové náklady na životní cyklus? V IT je parametr TCO jedním z nejdůležitějších při rozhodování o investicích.
Čtenářský dotaz
Považujete aktivitu státní správy tj. povinné zavedení metody BIM pro nadlimitní veřejné zakázky za přínosné pro trh jako stimul? Myslíte si, že je účelné, aby bylo při veřejných stavebních zakázkách povinně využíváno společné datové prostředí (CDE) pro sdílení informací a byl uzavřen BIM protokolu mezi účastníky stavby?
Čtenářský dotaz
Chybí českému trhu veřejných zakázek smluvní standard, aby digitalizace a BIM mohl navázat svoje standardy (např. BIM protokol)? Stejně jako to má již po mnoho let řada evropských zemí?
Čtenářský dotaz
V článku je uvedeno, že 92% investorů považuje 2D dokumentaci za nedostatečnou. Já bych doplnil, že 90% investorů hledá způsob jak zaplatit za dokumentaci co nejméně, bez ohledu na její kvalitu. Tlak na nejnižší cenu je stále extrémní. Projekční profese za posledních 10 let významně propadly v žebříčku příjmů. Nebude právě kapitálová nedostatečnost, především malých projekčních subjektů v regionech, překážkou v masivním rozšíření BIM? Dojde v důsledku BIM k přesunu projektování z regionů?
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru