Americký akciový trh a částečně i burzy v Evropě zasáhlo v uplynulém týdnu doslova zemětřesení. Masa drobných investorů, kteří se sdružují zejména okolo diskusního fóra r/WallStreetBets na sociální síti Reddit, se vzbouřila proti "profíkům" z Wall Street a dokázala svými koordinovanými nákupy vyhnat ceny akcií různých firem prudce nahoru, někdy až na několikanásobky původního kurzu.

Šlo zejména o akcie řetězce maloobchodních prodejen s videohrami GameStop, síť kin AMC Entertainment či bývalé lídry na trhu s mobily, firmy Nokia a BlackBerry. V Evropě se aktivita drobných hráčů zaměřila například na cenné papíry výrobce baterií Varta.

Ve všech těchto případech šlo o firmy, u nichž velcí burzovní hráči z řad fondů sázeli na pokles akcií. Prudký nárůst cen je ale donutil jejich spekulativní pozice uzavřít, v několika případech s obrovskými ztrátami. Kvůli obrovskému vzestupu a kolísání kurzů akcií dokonce řada makléřských domů, včetně nejznámějšího Robinhoodu, přistoupila k omezení obchodů. To drobné hráče doslova rozlítilo.

Zbývá vám ještě 95 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se