Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.

EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Spojené státy v roce 2019 jako odvetu za státní podporu pro Airbus uvalily cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (166 miliard korun) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy korun) ročně.

Von der Leyenová telefonát s Bidenem označila za začátek dobré osobní spolupráce. "Jako symbol tohoto nového začátku jsme se prezident Biden a já dohodli na pozastavení všech cel zavedených v souvislosti se spory kolem Airbusu a Boeingu," uvedla. "Oba se hodláme zaměřit na vyřešení našich sporů kolem letadel," dodala.

Biden a von der Leyenová diskutovali také například o pandemii covidu-19 a vakcínách či o spolupráci při ochraně životního prostředí. Dohodli se rovněž na posílení spolupráce v oblasti zahraniční politiky.

Dohoda o pozastavení cel je podle šéfky EK skvělou zprávou pro podniky na obou stranách Atlantiku a velmi pozitivním signálem pro budoucí hospodářskou spolupráci mezi EU a USA.

"Znamená to restart ve vztazích s naším největším a ekonomicky nejdůležitějším partnerem. Odstranění těchto cel je vítězstvím pro obě strany v době, kdy naše pracující a naše ekonomiky poškozuje pandemie," uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Airbus dohodu o pozastavení cel přivítal. "Nadále podporujeme to, aby se tento vleklý spor vyřešil jednáním, a odvrátila se tak cla, která jsou nevýhodná pro obě strany," uvedla firma.

Spojené státy již ve čtvrtek oznámily, že na čtyři měsíce zruší cla, která v rámci sporů kolem subvencování výroby letadel uvalily na zboží z Británie. Země ve společném prohlášení uvedly, že se během této doby budou snažit neshody vyřešit.

Británie je součástí těchto sporů jakožto bývalý člen Evropské unie. Společnost Airbus v Británii vyrábí křídla a některé další součástky, letadla však montuje v EU.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru