I přes probíhající pandemii a s ní spojenou ekonomickou krizi jsou výhledy generálních ředitelů firem z celého světa pozitivní. Co se očekávaného růstu ekonomiky týče, jsou dokonce nejoptimističtější za posledních 24 let. Meziročně se také zvýšilo sebevědomí ředitelů, pokud jde o růst výnosů jejich firem. Ukazuje to globální průzkum názorů generálních ředitelů CEO Survey 2021, který každoročně vydává firma PwC.
Průzkum proběhl v lednu a únoru letošního roku a PwC v něm nasbírala odpovědi více než pěti tisíc generálních ředitelů z celého světa napříč obory. 76 procent z nich věří, že letos růst globální ekonomiky zrychlí. Na začátku roku 2020, předtím, než vypukla pandemie, stejně smýšlelo jen 22 procent.
"Roli v těchto předpovědích samozřejmě hraje nízká srovnávací základna loňského roku, v němž podle odhadů světová ekonomika poklesla o 3,5 procenta. Výsledek průzkumu je ale potřeba vnímat jako velmi nadějnou zprávu. A to zvláště v období, kdy pandemie stále ohrožuje zdraví obyvatel a zároveň způsobuje pokles ekonomické úrovně," komentuje výsledky řídící partner PwC ČR Jiří Moser v tiskové zprávě. Optimismus plyne z vývoje vakcíny a úspěšného proočkovávání populace v některých zemích.
36 procent generálních ředitelů také věří ve zvýšení výnosů svých vlastních firem v následujícím roce, 47 procent z nich vidí zlepšení v horizontu tří let. I to je posun oproti minulému ročníku průzkumu, kdy roční výhledy vidělo pozitivně 27 procent CEO, a tříleté 34 procent.
"Je velmi povzbuzující, že lídři zodpovědní za zaměstnávání lidí a investiční rozhodování cítí optimismus a věří v překonání krize," míní Moser.
Nejoptimističtější jsou ředitelé technologických firem
Úroveň sebevědomí jednotlivých CEO se samozřejmě lišila na základě odvětví, v kterém působí. Méně optimističtí byli ředitelé firem působících ve službách či dopravě.
"Následující rok nebo dva budou složité," říká Dillip Rajakarier, generální ředitel thajské společnosti Minor International která provozuje luxusní hotely a lázně ve více než 50 zemích. "Doufáme, že se vrátíme do tří let alespoň na úroveň roku 2019," dodává.
Nejpozitivnější výhledy mají naopak generální ředitelé technologických firem. "Vedlejším produktem pandemie byla digitální akcelerace," píší autoři zprávy.
To se odrazilo i v plánech firem, které se nyní více než dřív soustřeďují na vlastní digitalizaci. Polovina respondentů uvedla, že společnost, kterou řídí, se chystá zvýšit investice do digitalizace o více než deset procent v následujících třech letech.
I přes rostoucí optimismus a sebevědomí ale existují hrozby, kterých se generální ředitelé obávají. Hlavní z nich je samozřejmě pandemie či další zdravotní krize. 52 procent respondentů uvedlo, že jsou tímto "velmi znepokojeni". Když se na stejnou otázku PwC ptala před šesti lety, velké obavy vyjádřilo jen devět procent respondentů.
Druhou nejobávanější oblastí je kybernetická bezpečnost, která souvisí právě s rostoucí digitalizací. Starosti dělá 47 procentům dotázaných, o 14 procentních bodů více než v roce 2020. V minulém průzkumu se ředitelé více obávali regulací a obchodních konfliktů. Meziročně se zvýšila také vnímaná hrozba klimatické změny, dezinformací i populismu.
Společnost PwC na základě analýzy úrovně důvěry generálních ředitelů již od roku 2008 určuje také směr a sílu globálního HDP. "Na základě letošních odpovědí odhadujeme, že globální růst by se mohl zvýšit až o pět procent – jen o něco méně než v posledních projekcích MMF, které naznačovaly, že globální ekonomika poroste o 5,5 procenta v roce 2021," píší autoři průzkumu ve zprávě.
Podle odhadů PwC se ekonomika vrátí do stavu, který byl před pandemií, už ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku nebo počátkem roku 2022.
Jak se připravit na příchod inflace? Podívejte se do portfolií miliardářů a nakupte akcie levněji než oni
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist