Bankám a spořitelnám v Česku v roce 2020 klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 43,6 miliardy korun na 47,51 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci prosince činila 7,965 bilionu korun, což je proti konci roku 2019 pokles o 531 miliard korun.

Bankám se podle analytiků zisky propadly hlavně kvůli tvorbě opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí a nouzovými opatřeními. Přispěl k tomu i pokles sazeb České národní banky. Zisk tak nerostl poprvé od roku 2013 a celkem se vrátil před rok 2011, dodali.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl koncem roku meziročně o 22 miliard na 180,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se snížily o 39,9 miliardy na 186,1 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim klesly o 1,5 miliardy na 42,8 miliardy korun.

"S ohledem na zhoršený makroekonomický výhled přistoupily finanční domy k masivní tvorbě rezerv. Zároveň ke slabším profitům českých peněžních ústavů přispěl propad reinvestičních výnosů z úložek u ČNB. Centrální banka se totiž v loňském roce vydala s úroky směrem dolů," řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal vidí řadu příčin propadu zisku. Některé by podle něj nastaly i bez nemoci covid-19, jiné pouze s ní a některé se za ní skrývají. Vedle tvorby rezerv a poklesu sazeb upozornil také na sice mírně postupující, ale nadále pokračující růst konkurence mezi bankami a nástup takzvaných fintech řešení a další přesun investování mimo banky a bankovní skupiny. I toto bankám zisk snižuje, podotkl.

Z největších bank Komerční bance loni klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na 10 miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

V České republice působí 49 bank a spořitelen.