Na londýnské burze se ve středu začalo obchodovat s akciemi společnosti Deliveroo, která se zaměřuje na rozvoz jídel. Krátce po zahájení akcie odepisovaly až 30 procent na 275 pencí, přestože šlo o jednu z nejočekávanějších emisí posledních let. Několik významných manažerů investičních fondů z Británie se totiž odmítlo úpisu těchto akcií zúčastnit. Vysvětlovali to zejména obavami z toho, že firma zvolila dvě třídy akcií, a vadí jim i zvolený podnikatelský model, uvedla agentura Reuters.

Firma stanovila upisovací cenu pro primární veřejnou nabídku (IPO) na 390 pencí, což podnik ohodnotilo na 7,6 miliardy liber (asi 233 miliard korun). To je méně, než se čekalo.

Části manažerů vadilo, že firma působí v takzvané gig ekonomice. Pro tu jsou charakteristické krátkodobé pracovní smlouvy a zaměstnávání lidí na volné noze, což je opak práce na dobu neurčitou, kdy pracovník působí jako zaměstnanec se všemi právy a výhodami.

Deliveroo a další podobné firmy ale za pandemie zažily nebývalý rozkvět. Uzávěry, jež vlády v mnoha zemích nařídily ve snaze zastavit šíření nového koronaviru, totiž mnoho lidí donutily více používat internet a například si přes něj objednávat i jídlo. Zákazníci si tak přes Deliveroo a podobné firmy mohli objednávat i jídlo z restaurací, které jinak zůstaly pro veřejnost kvůli pandemii zavřené.

Firmu Deliveroo založil v roce 2013 William Shu. Vstup akcií firmy na burzu je v Londýně největším IPO od května 2011, kdy se tam začalo obchodovat s akciemi společnosti Glencore, a největším v technologickém sektoru.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru