Přestože byl uplynulý pandemický rok pro mnoho lidí existenčně náročný, přivedl na svět víc miliardářů než jakýkoliv jiný v historii. Podle nejnovějšího žebříčku magazínu Forbes, který letos vyšel už popětatřicáté, je na světě rekordních 2755 dolarových miliardářů, kteří společně kontrolují majetek za 13,1 bilionu dolarů. V žebříčku figuruje také rekordní počet českých miliardářů. Vůbec poprvé se v něm umístilo hned devět českých jmen. 

„Zatímco nárůst počtu miliardářů se může zdát skandální, základní trendy mohou přinést prosperitu všem,“ okomentoval současný trend šéfredaktor amerického Forbesu Randall Lane. „Přes to všechno, co jsme prožili v pandemii století, lidé dokázali čelit výzvám a popřít všechny nepříznivé předpoklady. Jako když například Ugur Sahin, turecký imigrant v Německu, dokázal v řádu měsíců připravit ve své firmě BioNTech vakcínu proti covidu-19,“ dodává. 

Nejbohatším Čechem se naposledy stal nedávno zesnulý Petr Kellner. Žebříček byl dokončen ještě před jeho tragickým úmrtím na konci března. Podle odhadů Forbesu je hodnota jeho majetku 17,5 miliardy dolarů, tedy asi 382 miliard korun. Celkově se tak umístil na 110. místě. Druhým nejbohatším Čechem je podle Forbesu Karel Komárek, jehož majetek přesahuje 5,5 miliardy dolarů (121 miliard korun). Třetí místo mezi Čechy patří letos Radovanu Vítkovi, jeho impérium CPI bylo ohodnoceno na 4,8 miliardy dolarů, tedy 105 miliard korun.

Následuje Daniel Křetínský s majetkem v hodnotě 4,1 miliardy dolarů (90 miliard korun) a premiér Andrej Babiš, jehož majetek ve svěřenských fondech činí 3,5 miliardy dolarů (77 miliard korun). Z Čechů se ve výběru nejbohatších lidí světa umístili také Pavel Baudiš z Avastu, vlastník skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva. Poprvé ve výběru figuruje také jméno spoluzakladatele zmíněného Avastu Eduarda Kučery. 

Post nejbohatšího muže světa obhájil počtvrté v řadě zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos. Podle Forbesu činí hodnota jeho majetku 177 miliard dolarů. Oproti roku 2020 vzrostla jeho hodnota o 64 miliard dolarů. Na druhé místo žebříčku se díky raketovému růstu cen akcií automobilky Tesla dostal její zakladatel Elon Musk. Ten byl v loňském žebříčku na 31. místě. Třetí je Bernard Arnault, jemuž patří konglomerát luxusních firem LVMH, na čtvrtém místě je pak Bill Gates. Pětici nejbohatších uzavírá Mark Zuckerberg z Facebooku.

V letošním žebříčku figuruje oproti tomu loňskému také více žen. Celkově se jich v něm umístilo 382 oproti loňským 241. Česko má v žebříčku největší zastoupení ze států střední a východní Evropy.