České dráhy objednaly u konsorcia Siemens a Škoda Transportation nové vagony celkem za 12,5 miliardy korun. Cestující začnou vozit od roku 2024, a to na tratích mezi Prahou a Hamburkem či Prahou, Vídní a Budapeští. „Musíme pokračovat v plánovaných investicích do nových vlaků, kterými naplníme požadavky na standardy vozidel provozovaných na konvenční i vysokorychlostní síti ve střední Evropě,“ říká generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.
Podle něj využijí vagony svou nejvyšší rychlost 230 kilometrů za hodinu už v prvním roce provozu, a to v Německu mezi Berlínem a Hamburkem. V roce 2028 je pak v plánu zprovoznění prvních vysokorychlostních tratí v Česku.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









