České dráhy objednaly u konsorcia Siemens a Škoda Transportation nové vagony celkem za 12,5 miliardy korun. Cestující začnou vozit od roku 2024, a to na tratích mezi Prahou a Hamburkem či Prahou, Vídní a Budapeští. „Musíme pokračovat v plánovaných investicích do nových vlaků, kterými naplníme požadavky na standardy vozidel provozovaných na konvenční i vysokorychlostní síti ve střední Evropě,“ říká generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Podle něj využijí vagony svou nejvyšší rychlost 230 kilometrů za hodinu už v prvním roce provozu, a to v Německu mezi Berlínem a Hamburkem. V roce 2028 je pak v plánu zprovoznění prvních vysokorychlostních tratí v Česku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se