Čtvrtletní výsledky hospodaření amerických bank JPMorgan Chase & Co. a Goldman Sachs vysoko překonaly očekávání. Zatímco JPMorgan, která je považována za barometr zdraví americké ekonomiky, v prvních třech měsících roku zvýšila čistý zisk téměř o 400 procent na 14,3 miliardy dolarů (bezmála 310 miliard korun), Goldman Sachs čistý zisk zvýšila skoro o 500 procent na 6,7 miliardy dolarů. Bankám mimo jiné pomohlo oživení ekonomiky, vyšší aktivita firem vstupujících na burzu a také fakt, že si banky na rozdíl od loňska nemusely dávat stranou tolik peněz do rezerv na ztrátové úvěry.

JPMorgan uvolnila pět miliard dolarů, které si dříve dala stranou na sanaci nesplácených úvěrů. Banka uvedla, že spotřebitelské výdaje v jejích divizích se vrátily na úroveň před pandemií a v poměru s prvním čtvrtletím roku 2019 stouply o 14 procent. Celkové tržby JPMorgan meziročně zvýšila o 14 procent na 33,1 miliardy dolarů.

Hospodářskému výsledku JPMorgan pomohl i růst tržeb z investičního bankovnictví o 57 procent na 2,9 miliardy dolarů, zejména díky vstupům na burzu prostřednictvím firem označovaných jako SPAC. Tedy prázdných podniků založených jen pro účely akvizic.

Tržby z investičního bankovnictví Goldman Sachs za uplynulé čtvrtletí stouply o 73 procent, což je nejvíce od roku 2010. Celkové tržby pak banka zvýšila o 102 procent na 17,7 miliardy dolarů.