Umí odezírat slova ze rtů, hraje šachy jako Kasparov, pozná houby stejně jako nejlepší experti, rozhoduje o tom, které e-maily spadnou do spamu, nebo ve firmách zefektivňuje jednotlivé výrobní procesy.

Umělou inteligenci (AI) v loňském roce využívalo podle evropského statistického úřadu Eurostat sedm procent firem do deseti zaměstnanců. Česká republika byla se šesti procenty mírně pod tímto průměrem. Ve srovnání s lídrem tabulky Irskem je na tom ale téměř čtyřnásobně hůře.

Česko má přitom podle expertů potenciál stát se v oblasti umělé inteligence světovou velmocí. Co Čechům rozhodně nechybí, jsou odborníci v oblasti AI. „Jako národ máme přirozenou inovativnost a zároveň máme několik start-upů, které nabírají na světové slávě. Jsou to například Beat Games, Avast, Memsource, Rohlík.cz nebo Kiwi. Též máme vynikající vědce. Jsou špičkou v oborech jako třeba zpracovávání obrazu, zpracovávání přirozeného jazyka nebo obecně výzkum umělé inteligence,“ říká Sara Polak, absolventka Aspen Young Leaders Program, která je expertkou a dlouholetou propagátorkou umělé inteligence ve světě.

Konference se zúčastnili

David Čaněk – zakladatel české technologické firmy Memsource, která se z malé firmy stala za deset let jednou z největších světových společností v oboru s ročními tržbami přes deset milionů dolarů.

Andrej Kiska – syn bývalého slovenského prezidenta a jeden z partnerů největšího českého fondu rizikového kapitálu Credo Ventures, který se zaměřuje na start-upy s globálním potenciálem.

Jan Míča – vedoucí oddělení evropské digitální agendy Úřadu vlády ČR  

Josef Šivic – člen Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC), který se věnuje novým metodám počítačového vidění a strojového učení.

Polak také upozorňuje na fakt, že Česko bohužel nedokáže z dostupných zdrojů dobře zaplatit studenty a zajistit jim dlouhodobě příznivé podmínky v takových kvantitách jako na Západě nebo v severských zemích. K rovnocenným podmínkám a zachování nezávislosti v oblasti AI by podle ní mohla přispět systemizace investic, založení fondu pro financování menších projektů a větší komunitní vzdělávání v oblasti umělé inteligence.

Jak se starat o české AI talenty? Jaké jsou možnosti financování start-upů a vědy pro rozvoj umělé inteligence? Jak může pomoci založení fondu pro financování menších projektů? Jaká by měla být podpora státu AI odvětví? O těchto a dalších otázkách diskutovali experti v rámci debaty AI v Česku. Kde na to vzít?, kterou uspořádal Aspen Institute Central Europe ve spolupráci s Hospodářskými novinami. 

Diskusi diváci mohli sledovat on-line na iHNed.cz nebo na Facebooku ve středu 21. dubna od 14:00

 

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Aleš Mohout
Jaký objem investic do oblasti AI ve srovnání s Českou republikou dávají západní země nebo Izrael?
Fanda
Jaká je vhodná sada znalostí pro úspěšný vstup do používání AI?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist