Podle senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) potvrzení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) musí znamenat změnu přístupu bank vůči Agrofertu, které ho úvěrují téměř 40 miliardami korun. „Pokud Evropská komise řekla, že dotace pana premiéra jsou střet zájmů, tak banky těžko mohou spolufinancovat projekty, kde jsou použité evropské dotace,“ řekl HN Wagenknecht. Podle něj se banky jinak dostávají do kolize z evropskou směrnicí proti praní špinavých peněz. „Banka nemůže vést účet společnosti s utajeným majitelem, který protiprávně čerpá dotace na veřejné zakázky,“ dodal v rozhovoru.

HN: Piráti uvádí, že Agrofert od prosince 2017, kdy se stal Andrej Babiš premiérem, neoprávněně čerpal asi 20 miliard korun. Počítáte do toho ale kromě dotací i veřejné zakázky, jimž se audit nevěnuje. To je národní úroveň a Brusel úplně nezajímá.

Nezajímá to konkrétní auditory. Pořád je tu ale evropská směrnice o veřejném zadávání, která definuje zakázaný střet zájmů. Česko ji převzalo do svých zákonů a platí to jak pro dotace, tak pro veřejné zakázky. Není možné to rozdělovat a říkat, že v případě dotací to platí a u veřejných zakázek ne.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.