Česká energetická skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře kompletně dokončila v Turecku výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2. Celková cena činila kolem 600 milionů dolarů (zhruba 12,8 miliardy korun). Jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989. V úterý to uvedla mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.

Alpaslan 2 se podle ní stal největší vodní elektrárnou skupiny. Zdroj má celkový instalovaný výkon 280 megawattů (MW), je vybaven dvěma turbínami o výkonu 110 MW a dvěma o výkonu 30 MW. „Jde o ideální rozložení z pohledu optimalizace výroby energie tak, abychom plně využívali potenciál přehrady i minimální ekologický průtok,“ řekl ředitel pro strategii a rozvoj Energo-Pro Jakub Fajfr.

Nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat na východě země. Vodní plocha přehrady činí 55 kilometrů čtverečních, což z ní dělá největší přehradu v Turecku provozovanou soukromým investorem a jednu z deseti největších přehrad v zemi. Pro porovnání, největší tuzemská přehradní nádrž Lipno má rozlohu asi 49 kilometrů čtverečních s instalovaným výkonem zhruba 120 MW.

Oběžná kola u velkých turbín elektrárny Alpaslan 2 mají průměr 3800 milimetrů (mm), u malých 1960 mm. Technickou zajímavostí podle firmy je, že velká oběžná kola byla vyrobena jako jeden velký odlitek – monoblok – a následně opracována. Jde tak o největší oběžná kola Francisovy turbíny v Turecku vyrobená touto metodou, uvedla Hikelová.

Společnost začala s výstavbou hráze přehrady v září 2018 a dokončila ji za dva roky. Objem tělesa hráze je 9,05 milionu metrů krychlových. Stavělo se 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a na stavbě se podílelo až 1900 pracovníků.

Energo-Pro financovalo výstavbu převážně z vlastních zdrojů, v závěrečné fázi výstavby pak využilo 175 milionů dolarů (asi 3,7 miliardy korun) od konsorcia Mitsubishi Bank (MUFG) a státní České exportní banky s pojištěním od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. „Jde o jedinečný úspěch českého investora v zahraničí, navíc v oblasti zelené energie. Tento projekt je unikátní i modelem financování, kdy byla vůbec poprvé lídrem klubu bank uznávaná mezinárodní banka MUFG,“ uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Elektrárna Alpaslan 2 byla připojena do sítě loni v říjnu, po úspěšné instalaci první Francisovy turbíny. Společnost Energo-Pro tak splnila všechny podmínky pro získání garantovaného dolarového tarifu, který platí od začátku letošního roku na prvních deset let provozu elektrárny.

Společnost Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Po připojení nových tureckých elektráren Karakurt a Alpaslan 2 skupina vlastní a provozuje 38 vodních elektráren ve čtyřech zemích – v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků. Tesař je podle loňského žebříčku časopisu Forbes 23. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 9,4 miliardy korun.

Ne každý český projekt v Turecku končí takto úspěšně. Za zmínku stojí společnost Adularya, která v zemi vlastní hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre. Na nedokončeném projektu se podílely české firmy, turecká strana se ho několikrát neúspěšně pokusila prodat. Adularya byla jedním z důvodů, které přivedly k úpadku firmu Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Situaci navíc ztížila skutečnost, že po pokusu o puč v Turecku v roce 2016 holding Naksan, do kterého Adularya patří, skončil v rukou státu.

Česká exportní banka se nakonec rozhodla, že pohledávku ve výši téměř 12 miliard korun, které na výstavbu turecké elektrárny půjčila, prodá. Zpátky ovšem dostane jen zlomek peněz, jež na projekt poskytla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist