Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 24,9 procenta na dvě miliardy korun. Celkové výnosy byly v prvních třech měsících nižší o 5,3 procenta, dosáhly 7,4 miliardy korun. Provozní náklady klesly o 1,5 procenta na 4,3 miliardy korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, ve čtvrtek neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu.

„Navzdory zjevným dopadům pandemického prostředí jsou celkové výsledky Komerční banky za první čtvrtletí uspokojivé a některé oblasti, jako je poskytování úvěrů na bydlení nebo služby klientům v oblasti dluhových kapitálových trhů, překročily očekávání,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Jan Juchelka.

Úvěry klientům se meziročně zvýšily o čtyři procenta na 694,7 miliardy korun, vklady klientů stouply o 10,1 procenta na 985,7 miliardy korun.

Zisk Société Générale výrazně překonal odhady díky oživení obchodu s akciemi

Francouzská banka Société Générale těžila v prvním čtvrtletí podobně jako konkurence z oživení obchodu s akciemi. Čistý zisk činil 814 milionů eur (21 miliard korun) po ztrátě 326 milionů ve stejném období loni a výrazně překonal odhady analytiků. Banka, která vlastní českou Komerční banku a loni se kvůli dopadům pandemie poprvé za deset let propadla do celoroční ztráty, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení.

Zisk na akcii činí 0,79 eura, což je nad průměrným odhadem 0,23 eura, který udává společnost Refinitiv. Tržby z obchodování s akciemi stouply v prvních třech měsících roku meziročně na 851 milionů eur z devíti milionů.

„Globální trhy se těšily rekordnímu čtvrtletí s nejvyšší úrovní aktivity od 1. čtvrtletí 2017,“ uvedla třetí největší francouzská banka. Výnosy z obchodů s akciemi tak byly nejlepší od roku 2015.

Odhady překonaly i tržby, které se v prvním kvartálu meziročně zvýšily o pětinu na 6,2 miliardy eur. Náklady Société Générale na řízení rizika, které obsahují náklady na ztrátové půjčky, letos klesnou na 30 až 35 bazických bodů oproti 64 bazickým bodům loni.

Akcie Société Générale od začátku roku stouply o 38,5 procenta poté, co se loni o 45 procent propadly. Od minima 30,77 eura ze 30. září se jejich cena více než zdvojnásobila.

Société Générale prochází od roku 2018 restrukturalizací. Za účelem zvýšení ziskovosti vede jednání o prodeji divize správy majetku Lyxor firmě Amundi za 875 milionů eur.

UniCredit Bank zisk vzrostl o čtyři procenta

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk 980 milionů korun, tedy 38 milionů eur, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnila mateřská společnost banky. Ostatním velkým bankám zisky negativně ovlivnila opatření kvůli koronavirové pandemii.

Objem vkladů UniCredit Bank stoupl meziročně o 6,7 procenta na 446,3 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 5,2 procenta na 454,1 miliardy korun.

Čisté výnosy z poplatků a provizí banky meziročně klesly o 8,7 procenta na 826 milionů korun, čisté úrokové výnosy propadly o 19,6 procenta na 2,92 miliardy korun. Provozní zisk banky se snížil o 15,7 procenta na 2,6 miliardy korun.

České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 14,8 procenta na 2,7 miliardy korun, Komerční bance o 24,9 procenta na dvě miliardy korun. Monetě Money Bank klesl v tomto období konsolidovaný čistý zisk meziročně o 18,2 procenta na 598 milionů korun.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750 000 klientů.