Mnoho šéfů firem zažilo nejtěžší rok ve svých funkcích. Museli se vypořádat s výpadky dodávek, naprosto se zkomplikovala mezinárodní doprava. „Nepamatuji větší narušení dodavatelského řetězce,“ říkal nám v půlce března místopředseda Alzy Petr Bena, který „dodavatelsko-odběratelské vztahy“ řeší 30 let. Po celém světě je čipový hladomor, který způsobuje výpadky skoro ve všech odvětvích – od toho, že je nedostatek počítačů, solárních panelů, modemů či elektrokol až po pozastavení výroby aut (Škoda nově nedokončená auta parkuje na letišti v Hradci Králové). Do toho strmě vzhůru letí ceny většiny surovin, které jsou v průmyslu potřebné k výrobě, či pohonných hmot, které zase prodražují dopravu. Do toho vedení každé firmy muselo téměř ze dne na den řešit nastavení speciálního režimu fungování s co největším počtem lidí pracujících z domova či vytváření skupin, které se nesměly potkat, aby v případě nákazy nedošlo ke zhroucení výroby. 

Přes všechny komplikace posledního skoro roku a půl jsou šéfové českých firem optimističtí – aspoň podle průzkumu poradenské firmy PwC, která každoročně dělá průzkum mezi 260 generálními řediteli tuzemských firem – od těch největších (mobilních operátorů či bank) až po výrobní podniky třeba se 150 zaměstnanci.

Pojďme si projít ta nejdůležitější sdělení průzkumu:

  • Téměř každé druhé firmě klesly loni tržby,

  • každé druhé firmě covid způsobil nějaký problém v dodavatelském řetězci,

  • co je asi nejlepší zpráva: české firmy si věří. 71 procent šéfů čeká, že jejich firmám letos vzrostou tržby,

  • jak věří sobě, tak naopak optimističtí nejsou, pokud jde o ostatní firmy – jinak si nejde vysvětlit, proč většina z nich letos očekává pokles české ekonomiky. V růst do tří let ale věří 68 procent šéfů,

  • 56 procent firem chce nabírat nové zaměstnance, naopak jen 8 procent chce propouštět,

  • 94 procent si myslí, že přibude insolvencí (k tomu doporučuju rozhovor s jedním z největších tuzemských expertů na restrukturalizace Petrem Smutným).

Ve čtvrtek přišla Česká národní banka se svou prognózou, jak bude vypadat vývoj ekonomiky. Zatímco ostatní centrální banky v Evropě své odhady zvyšují, ta česká navzdory optimismu firem (které vesměs do zahraničí vyvážejí) výrazně snížila odhad růstu HDP letos z 2,2 na 1,2 procenta. Zároveň porostou ceny, právě třeba kvůli dražší dopravě a surovinám a součástkám potřebných při výrobě.

Důležité bude, jak zareagují Češi jako zákazníci. Převažuje názor, že vezmou obchody útokem a zvednou stavidlo takzvané odložené spotřeby. V tomto směru byla velmi překvapivá čísla v Německu, konkrétně maloobchodních tržeb za březen. Zatímco analytici očekávali pokles o 0,3 procenta (tedy o trochu horší situaci než loni v březnu), výsledek je růst o 11 procent. Dobré je se podívat i na srovnání s předchozím měsícem – oproti únoru Němci utratili o 7,7 procenta víc. Samozřejmě všemu dominují útraty na internetu. 

Česká čerstvá čísla zveřejněná ve čtvrtek sice nevykazují tak silné růsty, ale špatné to podle mě také není. Rozhodně ne, když vezmu v potaz, v jak velkých omezeních jsme v březnu žili. Přestože byla (a stále je) zavřená značná část obchodů a služeb, chybí turisti apod., tak v březnu byly tržby na úrovni těch v roce 2019. Pro mě příjemně překvapivá informace – čekal jsem to horší. Klidně mi napište, jak silný očekáváte zájem Čechů utrácet, až se otevřou obchody a hospody.

Výběr týdne

Poláci krouží kolem Mall Group

PPF, Daniel Křetínský a Patrik Tkáč řeší, jak vystoupit z Mallu. Na stole mají několik nabídek, jedna je podle informací HN od polské skupiny Allegro. Ve hře je i vstup na burzu.

Rekordní hypotéky

Ještě nikdy v historii českého bankovního trhu se nesjednalo tolik hypotečních úvěrů jako letos v březnu. A banky nestíhají, vyřízení hypotéky trvá i dvakrát déle než dřív. 

Vysílače na Kleti, Žižkově nebo Ještědu kupují od Australanů Britové

Dalším významným obchodem, tentokrát už oficiálně oznámeným, je prodej Českých Radiokomunikací. Provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů mění po deseti letech vlastníka, firmu koupil od fondů australské skupiny Macquarie londýnský fond Cordiant Digital Infrastructure.

Liberty Ostrava v otázkách a odpovědích

Majitel v problémech, porušený slib Babišovi a Havlíčkovi, naštvaní zaměstnanci hrozící ochromením firmy. Taková je situace v ostravských hutí Liberty. Kolega Petr Zenkner nabízí několik odpovědí na nejdůležitější otázky ohledně dění v Ostravě.

Šéfdesignér VW Kabaň: Auta budou muset vydržet déle 

Výrobu aut nelze zrychlovat donekonečna, vůz musí vydržet delší dobu. Kvantita je minulostí, říká v rozhovoru pro HN designér Jozef Kabaň, který navrhoval současnou Octavii, Superb, Kodiaq, Karoq i Kamiq. Mimo jiné se dozvíte, že i když pracoval na Bugatti Veyron, nejvíc mu k srdci přirostla Škoda Yeti.

Po 16 letech se mění odborářský boss v koncernu VW

Když už jsme u koncernu Volkswagen, došlo v něm k zajímavému „přestupu“. Odborářský boss Bernd Osterloh po 16 letech skončil ve své funkci a přemístil se do dceřiné firmy Traton, v níž se soustředí výroba koncernových nákladních aut a autobusů. Přečtěte si, kdo je nová šéfka odborů Daniela Cavallová, dcera italských gastarbeiterů. 

Příběh, který v Česku zrychluje očkování

Díky nové aplikaci může Česko očkovat stejně rychle jako Izrael. Nikdo nám nejdřív nevěřil, říká zubař Radek Mounajjed, který ji vymyslel.

Poslanci rozhodnou o budoucnosti byznysu s konopím

Český trh s konopím čekají změny. Pěstitelé technického konopí se mají tento měsíc dozvědět, jakým směrem se budou pravidla jejich podnikání vyvíjet. Ve hře je i to, že by pěstitelé mohli sázet odrůdy s vyšším podílem psychotropní složky THC. Změny by se mohly dotknout i výroby konopných vláken nebo stavebních materiálů, jejichž zastoupení v průmyslu neustále roste. Podrobný rozbor si můžete přečíst v textu od kolegyně Nicole Gawlasové.

Jsme národem výstav aneb Co s jubilejním rokem v bezvýstavní sezoně

Místo aby zrovna v těchto dnech slavilo „multijubileum“, je na kolenou. Přesně před 230 lety totiž mělo premiéru v kontinentální Evropě, před 170 lety ovládlo svět, před 130 lety prožívalo hvězdnou hodinu v českých zemích – ale dnes už rok bojuje kvůli koronaviru o holé přežití. Řeč je o výstavnictví, přesněji o moderním průmyslovém či veletržním výstavnictví.