Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení se společností Arca Investments, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Insolvenčním správcem soud jmenoval Lee Loudu, který měl na starosti insolvenci těžební společnosti OKD. Upozornil na to dnes týdeník Hrot. Arca agentuře ČTK informaci potvrdila, rozhodnutí soudu nyní analyzuje.

Soud podle týdeníku vyzval všechny věřitele, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky. Na 25. srpna stanovil schůzi věřitelů a přezkumné jednání pohledávek. Stejně tak se bude volit věřitelský výbor, důležitý orgán pro další směřování procesu.

Jedním z hlavním sporných bodů řízení je, zda v Česku bude hlavní, nebo vedlejší insolvenční řízení. Insolvenci Arca Investment na Slovensku prosazoval bývalý spolumajitel Arca Capital Pavol Krúpa.

V ČR se podle většinového majitele skupiny Rastislava Veliče koná podstatná část aktivit společnosti a pochází odsud více než 80 procent jejích věřitelů. S ohledem na to míní, že středisko hlavních zájmů společnosti je v Česku, a proto zde má být i hlavní insolvenční řízení.

Naproti tomu Krúpa již dříve argumentoval, že centrum a sídlo firmy bylo od jejího založení na Slovensku a že na Slovensku je také hlavní centrum jejích zájmů. Popírat to podle něj znamená snahu vedení společnosti vyhnout se dohledu slovenských orgánů, policie a speciální prokuratury.

Městský soud v lednu zamítl návrh Arca Investments na insolvenční řízení v Česku. Důvodem bylo to, že soud není k rozhodování příslušný. Arca toto rozhodnutí a jeho zdůvodnění považovala za chybné, proto se proti němu odvolala k Vrchnímu soudu v Praze.

Arca Investments nyní připravuje reorganizační plán ve spolupráci s poradci Tarpan Partners a advokátní kanceláří Badokh. Závazky skupiny činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek přes 15,5 miliardy Kč, věřitelé ze směnek v ČR 13 miliard Kč. Věřitelů je celkem 1889, z toho v ČR přes 80 procent. Zajištěným věřitelem je jen J&T Banka.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru