Málokteré odvětví ekonomiky zasáhla koronavirová pandemie tak silně jako turismus. Z ulic českých měst loni takřka přes noc zmizeli zahraniční návštěvníci a kvůli vládním restrikcím opadl i domácí cestovní ruch. Například pražské hotely jsou kvůli tomu podle realitně-poradenských společností jedny z nejpostiženějších v Evropě a ze ztrát se budou vzpamatovávat zhruba tři roky. Odlivem turistů trpí i restaurace nebo lázně. Oživit cestovní ruch, který do státního rozpočtu před covidem přinášel 130 miliard korun ročně, bude úkolem nejen této vlády, ale především té, která vzejde z říjnových sněmovních voleb.

Podniky napojené na turismus zaměstnávaly před pandemií 250 tisíc lidí, z nichž řada pocházela z regionů, kde bylo obtížné sehnat jinou práci. Podnikatelé si stěžují, že během krize nedostali dostatečné kompenzace škod, a proto musí propouštět. Uvědomují si přitom, že znovu nabírat zaměstnance nebude snadné. Zvlášť, když stále není jasné, jak silná bude letošní turistická sezona. A jestli se už letos do Česka ve větším počtu vrátí cizinci, na nichž jsou například pražské provozovna závislé.

Co se stane, když cestovní ruch zasáhne další vlna pandemie? Jak restartovat turismus v Česku? Budou se muset podnikatelé znovu zapojit do systému EET? Dostanou postižené firmy další podporu? Na tyto otázky hledala odpovědi další předvolební debata, kterou ve spolupráci s Hospodářskými novinami pořádala Hospodářská komora. Debata navazuje na již proběhlé diskuse o zdravotnictví, vzdělávání, stavebnictví a dopravě či digitalizaci.

Diskuze se zúčastnili zástupci hlavních politických sil, které budou kandidovat v říjnových parlamentních volbách a jejich preference se v posledních měsících pohybují nad pěti procenty. Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová, poslanci Ondřej Veselý (ČSSD) a Leo Luzar (KSČM), starosta Františkových lázní a dvojka na kandidátce kolice Pirátů a STAN v Karlovarském kraji Jan Kuchař a dvojka kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) ve stejném kraji Lukáš Otys.

Kromě politiků se debaty zúčastnil i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, viceprezident komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, místopředseda asociace Apron Luboš Kastner, viceprezident Svazu léčebných lázní a prezident Evropského svazu lázní Martin Plachý a také ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.