Francouzské úřady obvinily tamního výrobce automobilů Renault z podvodu v souvislosti s vyšetřováním emisí naftových vozů, které začalo v roce 2017. Oznámila to v úterý podle agentury Reuters firma. Dodala však, že jakékoliv pochybení odmítá.


„Všechny vozy Renault byly vždy schváleny v souladu s příslušnými zákony a předpisy,“ uvedla automobilka v prohlášení. Dodala, že v rámci vyšetřování dostala nařízeno složit zálohu 20 milionů eur (přes půl miliardy korun). Navíc bude muset poskytnout bankovní záruky v hodnotě 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun) na krytí případných škod.

Renault je druhá největší automobilka v Evropě a aliance Renault-Nissan je čtvrtá největší automobilka na světě. Automobilka sídlí ve městě Boulogne-Billancourt na západním okraji Paříže. Do skupiny Renault patří i rumunská Dacia a korejský Renault Samsung Motors, francouzská Alpine a ruská Lada. V rámci aliance Renault–Nissan–Mitsubishi spolupracuje Renault i s těmito japonskými značkami.

Automobily s dieselovým motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál stál německý podnik desítky miliard eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru