Vychovává dvě děti, ke stálé práci má brigádu, i přesto na konci měsíce jen sotva vyjde s penězi. Třiatřicetiletá prodavačka a uklízečka Kamila z pražských Kobylis je totiž na děti sama. „Bývalý partner a táta mých kluků odešel do ciziny. Nejprve peníze posílal, pak se na to vykašlal,“ popisuje Kamila, jak se z ní stala samoživitelka. Domoci se alimentů je dle ní obtížné, i proto, že muž nyní pobývá ve Velké Británii. 

Domácností, jako je ta její, kdy děti zajišťuje pouze jeden rodič, je v Česku podle odhadů projektu Neviditelní na 210 tisíc. Devadesát procent samoživitelů jsou ženy, část z nich tvoří i vdovy a vdovci. Mnohdy jsou odkázáni na pomoc druhých – na příbuzné, veřejný sektor či neziskové organizace. Dle Neviditelných navíc většina samoživitelů patří mezi nízkopříjmové skupiny. „Domácnosti vedené rodiči samoživiteli vykazují jedny z nejnižších příjmů přepočtených na jednoho člena domácnosti. To se projevuje významným vnitřním dluhem domácnosti, jako je nemožnost realizovat potřebné výdaje, odpírání si, nulová finanční rezerva. Své finanční rozhodování samoživitelé soustřeďují jen na základní, nezbytné výdaje,“ vysvětluje Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.