Americké investiční banky JPMorgan Chase & Co. a Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí výrazně zlepšily hospodaření. Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk na 5,35 miliardy dolarů (115,8 miliardy korun) z 2,25 miliardy dolarů před rokem. Zisk JPMorgan se pak meziročně zvýšil na více než dvojnásobek a dosáhl 11,9 miliardy dolarů. Banky to uvedly ve svých úterních sděleních. Jejich výsledky překonaly odhady analytiků.

Bance Goldman Sachs pomohl růst celosvětových fúzí a akvizic. Finanční ústav také mohl těžit z příznivé srovnávací základny z doby na začátku koronavirové krize, kdy si musel odložit peníze pro případ nesplácených úvěrů.

Zisk na akcii stoupl na 15,02 dolaru z 6,26 dolaru před rokem. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali zisk na akcii na 10,24 dolaru. Výnosy Goldman Sachs zvýšila o 16 procent na 15,39 miliardy dolarů.

V době od dubna do června byly oznámeny dohody o fúzích a akvizicích za 1,5 bilionu dolarů. To je nejvíce za jakékoliv druhé čtvrtletí a o 13 procent více než v rekordním prvním čtvrtletí tohoto roku.

Dařilo se investičnímu bankovnictví Goldman Sachs, které těžilo z množství primárních veřejných nabídek (IPO) akcií. Jeho příjmy stouply o 36 procent na 3,61 miliardy dolarů.

Goldman Sachs v uplynulém čtvrtletí rozpustila 92 milionů dolarů, které si odložila pro případ nesplácených úvěrů. Banka věří, že růst americké ekonomiky bude pokračovat a rezervy už tolik nebudou potřeba.

Dál rozpouštět peníze určené na špatné úvěry se rozhodla i JPMorgan, která si na začátku pandemie za tímto účelem dala stranou 2,3 miliardy dolarů. Část rezerv však rozpustila už v letošním prvním čtvrtletí.

Investiční bankovnictví JPMorgan zaznamenalo nejlepší čtvrtletí v historii. Akcie banky ale přesto mírně oslabily, a to kvůli růstu nákladů. Od začátku roku zpevnily asi 24 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist