Americké investiční banky JPMorgan Chase & Co. a Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí výrazně zlepšily hospodaření. Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk na 5,35 miliardy dolarů (115,8 miliardy korun) z 2,25 miliardy dolarů před rokem. Zisk JPMorgan se pak meziročně zvýšil na více než dvojnásobek a dosáhl 11,9 miliardy dolarů. Banky to uvedly ve svých úterních sděleních. Jejich výsledky překonaly odhady analytiků.

Bance Goldman Sachs pomohl růst celosvětových fúzí a akvizic. Finanční ústav také mohl těžit z příznivé srovnávací základny z doby na začátku koronavirové krize, kdy si musel odložit peníze pro případ nesplácených úvěrů.

Zisk na akcii stoupl na 15,02 dolaru z 6,26 dolaru před rokem. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali zisk na akcii na 10,24 dolaru. Výnosy Goldman Sachs zvýšila o 16 procent na 15,39 miliardy dolarů.

V době od dubna do června byly oznámeny dohody o fúzích a akvizicích za 1,5 bilionu dolarů. To je nejvíce za jakékoliv druhé čtvrtletí a o 13 procent více než v rekordním prvním čtvrtletí tohoto roku.

Dařilo se investičnímu bankovnictví Goldman Sachs, které těžilo z množství primárních veřejných nabídek (IPO) akcií. Jeho příjmy stouply o 36 procent na 3,61 miliardy dolarů.

Goldman Sachs v uplynulém čtvrtletí rozpustila 92 milionů dolarů, které si odložila pro případ nesplácených úvěrů. Banka věří, že růst americké ekonomiky bude pokračovat a rezervy už tolik nebudou potřeba.

Dál rozpouštět peníze určené na špatné úvěry se rozhodla i JPMorgan, která si na začátku pandemie za tímto účelem dala stranou 2,3 miliardy dolarů. Část rezerv však rozpustila už v letošním prvním čtvrtletí.

Investiční bankovnictví JPMorgan zaznamenalo nejlepší čtvrtletí v historii. Akcie banky ale přesto mírně oslabily, a to kvůli růstu nákladů. Od začátku roku zpevnily asi 24 procent.