Bitcoin zažívá v posledních hodinách propady a jeho cena poprvé za čtyři týdny klesla pod 30 tisíc dolarů. Jde o významnou psychologickou úroveň, jejíž proražení budí v očích investorů strach, že se nad ní bitcoin už nevrátí. Další podobná úroveň existuje na 27 tisících dolarech. Od té je ale zatím nejznámější kryptoměna daleko.

Pokles bitcoinu stáhl dolů rovněž ostatní kryptoměny. Trh s nimi za posledních 24 hodin přišel podle serveru CoinMarketCap zhruba o 98 miliard dolarů. Bitcoin, který je nejznámější kryptoměnou, od svého dubnového maxima odepsal už více než polovinu své hodnoty. Během úterního obchodování ale pokles zpomaluje. Nyní se bitcoin prodává za 29 700 dolarů a ethereum za 1750 dolarů. O bitcoinu se hovoří jako o uchovateli hodnoty, ethereum je zase jako decentralizovaný počítač, na němž běží různé aplikace.

Pondělní jízdu s kopce začal výprodeji akcií na burzách ve Spojených státech. „Globální trhy zasáhl rozsáhlý výprodej, riziková aktiva obecně oslabují,“ uvedla Annabelle Huangová ze společnosti Amber Group, která poskytuje finanční služby pro kryptoměnové trhy. Podle ní se objevují obavy ohledně kvality a síly hospodářského oživení. „V kombinaci s nedávným oslabením bitcoinu to poslalo trh s kryptoměnami dolů,“ dodala.

Na kryptoměnovém trhu panuje spíše pesimistická nálada už několik týdnů. Na cenu bitcoinu negativně působí zásahy regulačních úřadů po celém světě. Peking například zasáhl proti tamním těžařům kryptoměn a čínská centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami. V červnu zase britský Úřad pro finanční etiku v zemi omezil činnost světově největší kryptoměnové burzy Binance. Varovaly před ní také úřady v Japonsku, Kanadě a Thajsku.

„Obecně jsme svědky toho, že se regulační orgány více zaměřují na kryptoměny a bitcoin,“ shrnul současný trend Vijay Ayyar ze singapurské kryptoměnové burzy Luno. Podle Ayyara by mohl být pokles bitcoinu pod 30 tisíc dolarů důležitý. Výprodej podle něj může pokračovat až do rozmezí mezi 22 000 a 24 000 dolarů. Ayyar má také za to, že pak se bitcoin bude patrně obchodovat v určitém rozpětí. „Než se vrátí růst, viděl bych bitcoin ještě nějakou dobu mezi 20 000 až 40 000 dolarů,“ řekl Ayyar.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru