Důvěra investorů v německou ekonomiku se v srpnu třetí měsíc za sebou zhoršila. Panují obavy, že rostoucí počet případů nákazy koronavirem by mohl podkopat hospodářské oživení. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil německý institut ZEW.

Index důvěry se snížil na 40,4 bodu z červencových 63,3 bodu. Pokles byl mnohem výraznější, než očekávali analytici. Ti srpnovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali na 56,7 bodu.

„Ukazuje to na rostoucí rizika pro německou ekonomiku, jako jsou možná čtvrtá vlna covidu-19 na podzim či zpomalení hospodářského růstu v Číně,“ uvedl prezident ZEW Achim Wambach.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý měsíc potvrdil, že v celém letošním roce počítá s růstem německé ekonomiky o 3,6 procenta po loňském propadu o 4,8 procenta. Odhad hospodářského růstu na příští rok pak měnový fond zlepšil na 4,1 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta.

Spolkový statistický úřad koncem července oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,5 procenta po poklesu o 2,1 procenta v prvním kvartálu.

Německé hospodářství ve druhém čtvrtletí těžilo z postupného uvolňování opatření proti koronaviru. Růst ekonomiky nicméně zaostal za očekáváním, protože ho brzdily mimo jiné problémy v dodavatelském řetězci. Nyní se navíc Německo potýká s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, což vyvolává obavy z nových restrikcí.