Byznysová cesta Eduarda Kučery a Pavla Baudiše, spoluzakladatelů antivirové společnosti Avast, se završuje: firma, kterou rozjeli ještě před sametovou revolucí, se prodává a stane se součástí původně amerického nadnárodního konkurenta NortonLifeLock. O tom, že by se oba podniky, které poskytují kybernetickou ochranu koncovým počítačovým uživatelům, mohly sloučit, se spekulovalo poslední měsíc, kdy na plány upozornil deník Wall Street Journal. Nyní transakci schválila vedení obou společností.
„Dlouhodobým posláním Avastu je umožnit vznik digitálního světa, který každému poskytne bezpečí a ochranu soukromí. Navrhované spojení s NortonLifeLock je významným krokem vpřed na této cestě. Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele,“ uvedl ke spojení minoritní akcionář Avastu a jeho generální ředitel Ondřej Vlček.
A CEO společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette dodal: „Tato transakce je zásadním krokem vpřed pro kybernetickou bezpečnost v segmentu koncových uživatelů a v konečném důsledku nám umožní naplnit naši vizi chránit lidi a umožnit jim žít bezpečný digitální život.“
Fúzovaná společnost bude mít přes půl miliardy uživatelů. „Vznikne silný globální hráč na poli on-line bezpečnosti. Pravděpodobně budeme jednou ze dvaceti největších softwarových firem na světě s velmi silnou pozicí na obou stranách Atlantiku i na rozvojových trzích,“ prohlásil Vlček.
Transakce je v českém kontextu naprosto mimořádná – NortonLifeLock za původně pražský Avast zaplatí kombinací hotovosti a nově vydaných akcií v předpokládané hodnotě 8,1 až 8,6 miliardy dolarů, tedy 175 až 186 miliard korun. To je jen nepatrně menší suma, než jakou například japonský kolos Asahi zaplatil před pěti lety za Plzeňský Prazdroj a další čtyři evropské pivovary.
„Hodnota transakce se bude ještě měnit. Je závislá na pohybu cen akcií Nortonu a vývoji kurzu koruny k dolaru,“ upřesnil Vlček. K uzavření obchodu má dojít nejdříve v polovině příštího roku. Obchod musí schválit valné hromady firem a regulátoři. Do té doby budou obě firmy fungovat samostatně.
Akcionáři firem dostanou možnost vybrat si mezi dvěma variantami sloučení. Ta první počítá s tím, že dostanou 90 procent jejich podílu vyplacených v hotovosti a zbylých 10 v podobě akcií nové spojené firmy. Držitelé akcií Avastu obdrží za jednu současnou akcii 7,61 dolaru a 0,0302 akcie nového Nortonu. Při druhé variantě, kterou upřednostní zakladatelé Kučera s Baudišem i Vlček, bude cena za akcii činit 2,37 dolaru a 0,1937 akcie nového Nortonu.
Podle Vlčka je sloučení Nortonu a Avastu reakcí na vývoj trhu s kyberbezpečnostními produkty. „Trh je stále vázaný na antivirový software. Nedokázal se naplno transformovat pro potřeby 21. století. To lze učinit, ale bude to vyžadovat spoustu prostředků a změnu myšlení. Shodli jsme se, že v kombinaci s Nortonem budeme dostatečně silní a budeme mít dostatek financí i talentů, abychom toho dosáhli,“ prohlásil Vlček. Dodal, že další motivací byla snaha čelit rostoucí konkurenci na trhu.
Avast patří k nejúspěšnějším českým firmám, v prvním pololetí roku 2021 zvýšil svůj provozní zisk o 11,9 procenta na 270,2 milionu dolarů. Tržby mu vyrostly o 8,8 procenta. Vedení Avastu si od spojení s Nortonem slibuje, že firmě pomůže získat další zákazníky a umožní vstup na další trhy. Na nové investice chce dát 80 až 100 milionů dolarů. Zároveň věří, že dojde k úsporám v nákladech. Ty by měly činit přibližně 280 milionů dolarů ročně.
Sloučená firma bude mít nový název, který zatím není jasný. Značky produktů Norton a Avast ale existovat nepřestanou. Spojená společnost bude mít dvě sídla: jedno v americké Arizoně ve městě Tempe, druhé i nadále v Praze. S jejími akciemi se pak bude obchodovat na newyorské burze Nasdaq. Akcie Avastu se nyní obchodují i v Londýně a v Praze. Z obou burz by měly zmizet.
Zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš tak po více než 30 letech přestanou být akcionáři společnosti, kterou založili. Neznamená to ovšem, že v ní už nebudou působit. Baudiš s Vlčkem, kteří jsou v současném vedení Avastu, nastoupí do představenstva spojené firmy. Jejím generálním ředitelem bude Vincent Pilette, dosavadní šéf NortonLifeLocku.
Zakladatelé a další podílníci Avastu by v nové firmě měli držet mezi 14 a 26 procenty akcií. Přesné podíly zatím známé nejsou. Závisí to na rozhodnutí jednotlivých akcionářů, kterou z nabízených možností si vyberou. Zatímco Kučera držel v Avastu zhruba desetinový podíl, Baudiš měl dosud přes 25 procent společnosti. Jejich pozice dolarových miliardářů se každopádně transakcí upevní.
Novou pozici by měl získat i Vlček. „Očekává se, že generální ředitel společnosti Avast Ondřej Vlček nastoupí do funkce prezidenta společnosti NortonLifeLock a stane se členem představenstva společnosti NortonLifeLock,“ stojí v tiskové zprávě.
Vlček se svou manželkou na sebe v posledních týdnech hodně upozornili jinými než kybernetickými aktivitami: rozhodli se investovat 1,5 miliardy korun do vybudování dětského paliativního centra v pražské usedlosti Cibulka, kterou kvůli tomu koupili a budou ji rekonstruovat.
Šéf Avastu Vlček v charitě trumfne Kellnera i Babiše. Vydá na ni přes miliardu korun
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist