Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global zvýšila ve druhém čtvrtletí zisk meziročně o 4900 procent na 1,6 miliardy dolarů (34,7 miliardy korun). Těžila z oživení kryptoměnových obchodů, přestože bitcoin a další digitální měny v uvedeném období náhle sestoupily ze svých maxim. Coinbase, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze od dubna, to uvedla v úterý večer po uzavření amerických akciových trhů.

Tržby Coinbase vzrostly o více než tisíc procent na dvě miliardy dolarů. Firma vydělává na poplatcích za transakce v situaci, kdy kryptoměnový trh ve srovnání se stejným obdobím loni prudce posílil. Bitcoin, ethereum a jiné kryptoměny dosáhly v období od dubna do června rekordních hodnot, než se prudce propadly. Burza ale těžila i z prudkých výkyvů na trhu. Přestože jde nyní cena bitcoinu opět nahoru, burza Coinbase, která je závislá na množství transakcí, počítá už se slabším růstem.

Proto akcie Coinbase i přes vysoký růst tržeb a zisku ve druhém čtvrtletí v reakci zpevnily jen mírně. Společnosti založené v roce 2012 se od jejího dubnového vstupu na trh Nasdaq i tak moc nedaří. Od té doby její akcie ztratily téměř 30 procent hodnoty, v úterý uzavřely těsně pod 270 dolary.