Nápadem roku se stal český přístroj Aireen, kterému stačí jen 30 vteřin k tomu, aby naskenováním oční sítnice provedl podrobnou diagnózu pacienta. Tým Jana Hlaváčka zaujal porotu tím, že pomocí Aireenu dokáže bezbolestně a neinvazivně odhalovat chronické nemoci, navíc hned během prvního sezení s lékařem. Díky tomu už nyní jejich přístroj používá několik odborných pracovišť.
Čtrnáctý ročník soutěže Vodafone Nápad roku posuzoval různé začínající podnikatele, inovátory a firmy se zajímavými nápady, které by mohly zlepšit životy lidí. Klání se celkem zúčastnilo přes 140 projektů z Česka i Slovenska.
Druhé místo získal Martin Jareš a jeho nástroj Foxdeli, který pomáhá e-shopům řešit starosti s distribucí zboží a vylepšuje zákaznickou zkušenost. Třetí místo obsadila Vanda Seidlová s mobilní aplikací Twigsee pro předškolní vzdělávání, jež automatizuje většinu povinností spojených s vedením školek a zároveň propojuje rodiče s učiteli.
„Vodafone Nápad roku přivádí pravidelně na jedno místo talentované podnikatele s projekty, které zlepšují různé aspekty našeho života. Moderní technologie hrají v těchto projektech důležitou roli,“ komentoval výsledky Michal Müller, obchodní ředitel pro firemní zákazníky Vodafonu.
Kamil Vacek, jeden z porotců a ředitel společnosti TCCM, byl zvědavý, co letošní ročník vůbec přinese, když byl tolik ovlivněn pandemií. „V soutěži celkově letos chyběli cizinci a studenti. V TOP 30 a TOP 10 jsme dřív mívali soutěžící především z východní Evropy,“ uvedl.
Vyhlášena byla také speciální cena týdeníku Ekonom (stejně jako HN patřící pod mediální dům Economia), kterou získal Ilya Novodvorskiy s aplikací Readmio. Ta pomáhá rodičům nebo učitelům oživit předčítání knížek zvukovým doprovodem, přičemž funguje zcela automaticky na principu rozpoznávání řeči.
Celkový vítěz soutěže Aireen rovněž získal i speciální cenu Kooperativy. „Naší prioritou je především prevence. A v tomto případě byl Aireen jasnou volbou,“ uvedl Jindřich Skrip, marketingový ředitel Kooperativy.
Mikuláš Hurta z textilního start-upu Nilmore vyhrál speciální cenu Arch summit. „Vítěz této ceny dostává od nás proplacený stánek na Arch summitu v Lucembursku. Myslíme si, že je fajn dát firmám možnost rozletu a porovnat se s konkurenty v Evropě. Kdybychom si nemysleli, že na to české start-upy mají, tak bychom jim tuto možnost nedali,“ prohlásila Zuzana Holá, ředitelka komunikace Vodafonu.
Kromě finanční odměny ve výši 300 tisíc korun pro absolutního vítěze získaly oceněné týmy také bezplatný mentoring od zkušených expertů z oblasti podnikání, marketingu či práva, věcné ceny v hodnotě 5,5 milionu korun a také dobrou výchozí pozici při ucházení se o pozornost investorů.
„O investici má podle našeho průzkumu zájem 76 procent přihlášených týmů. Celkem už projekty, které prošly soutěží, získaly investice ve výši 276 milionů korun. Jsme rádi, že je můžeme podpořit na cestě za jejich podnikatelským snem,“ popsal zakladatel soutěže Martin Kešner.
To potvrzuje Pavel Kacerle, jenž vytvořil aplikaci LivePenalty, loňského vítěze ankety Huawei Nápad roku, který zároveň obsadil druhé místo v hlavní soutěži. „Hodně nám to pomohlo. Z nápadu se stal produkt, dostali jsme se ke spolupráci se Spartou Praha a mohli jsme natáčet na jejím hřišti. Nyní se dostáváme ke spolupráci s rakouskou fotbalovou Bundesligou,“ řekl.
Nápadem roku je zařízení, které pozná nemoc pohledem do oka
Nápadem roku je zařízení, které pozná nemoc pohledem do oka
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist