Už rok a půl bojujeme s pandemií nemoci covid-19. Výsledky jsou přitom nejednoznačné. Česko muselo loni výrazně zavřít ekonomiku a omezit svobodu svých občanů, což vedlo k velkým ztrátám nejen v hospodářství. Nyní ministerstvo financí předpokládá silnější oživení a růst ekonomiky.

Zatímco první vlnu na jaře roku 2020 Česko ustálo poměrně dobře, další „příchody“ covidu udeřily mnohem tvrději. A vláda navíc podle kritiků zpackala spoustu opatření – Nejvyšší správní soud například nepochopil, proč bylo nezbytné nosit respirátor venku, když se člověk procházel sám. I sportoviště nebo koupaliště omezil stát nezákonně, stejně jako neměl určovat otevírací dobu večerek nebo regulovat lyžařské dráhy a vleky. Jednotlivá rozhodnutí proto soud zrušil. Vzala si z toho vláda ponaučení? Jak nastartovat ekonomiku ochromenou lockdownem? A je vůbec Česko schopné ustát důsledky covidové pandemie? 

O těchto otázkách i o tom, jak stabilizovat veřejné finance a udržet dlouhodobý růst ekonomiky, diskutovali prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý, tajemník Úřadu HK Tomáš Vrbík a CEO firmy Abydos Olga Kupec společně s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), Romanem Onderkou za ČSSD, Jiřím Dolejšem za KSČM, Věslavem Michalikem za koalici Pirátů a STAN, místopředsedou SPD Radimem Fialou a Janem Skopečkem za koalici Spolu.

Dále hosté probrali i doporučení podnikatelů k trhu práce, odbornému vzdělávání, bezpečnostní politice státu, roli Česka v Evropské unii a podpoře exportu. Debatu zakončili představením priorit politických stran a koalic pro volební období 2021–2025.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru