Zhruba 1,1 miliardy korun by v příštích pěti letech mělo podpořit vznik a rozvoj akademických spin-off společností pro vývoj léčiv, diagnostiky a lékařských přístrojů. V září zahájil činnost nový investiční fond i&i Biotech Fund, uvedli ve čtvrtek v Karolinu zástupci Akademie věd ČR (AV), Univerzity Karlovy a dalších institucí. Fond vznikl ve spolupráci Evropského investičního fondu (EIF) a pražského biotechnologického inkubátoru i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV. O přípravách fondu akademie informovala už v březnu. Ke vstupu do fondu se nyní chystá také dceřiná společnost UK Charles University Innovations Prague.

Fond cílí hlavně na spin-off společnosti v přírodních vědách, medicíně a biotechnologiích pocházejících z akademických pracovišť v Česku a okolních zemí. Cílem je pomoci přenosu slibných poznatků základního výzkumu do praxe. V současnosti podle ředitele fondu a spoluzakladatele i&i Prague Jaromíra Zahrádky fond disponuje více než 45 miliony eur (1,1 miliardy korun). Zahrádka uvedl, že tato částka má být v následujících letech rozdělena mezi zhruba 20 projektů. Ředitel také sdělil, že v příštím půl roce je v plánu investice do tří až čtyř projektů.

Podle Zahrádky fond cílí na podporu objevů, které už odborníci úspěšně laboratorně testovali. Na jeden počin má fond přispět v průměru dvěma miliony eur (50,7 milionu korun), ve výjimečných případech však může investice dosáhnout až 4,5 milionu eur (cca 114 milionů korun).

Zahrádka dnes také zopakoval, že trvalo dlouho, než česká strana získala důvěru Evropského investičního fondu. „Museli jsme je přesvědčit, že kolem nás jsou dobré projekty, že jsme schopni do nich efektivně investovat, že je umíme vybrat, umíme je najít (...) a umíme je také podpořit,“ řekl.

Účelem spin-off firem je zhodnotit a využít duševní vlastnictví univerzit a výzkumných institucí. Univerzita či výzkumná instituce společnostem poskytuje licenční smlouvu na duševní vlastnictví, v některých případech také získává ve společnosti podíl. Biotechnologický inkubátor i&i Prague se věnuje právě vyhledávání a podpoře technologií vyvinutých v ČR a okolních zemích. Zaměřuje se na inovace v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských prostředků.

Evropský investiční fond byl založen v roce 1994 za účelem pomoci malým a středním podnikům. Poskytuje rizikové investice zejména novým firmám a firmám zaměřeným na technologie.