Nedlouho před svou smrtí napsal Herbert G. Wells ve své poslední knize: „Přizpůsobit se, nebo zmizet. Dnes jako kdykoli. Takový je neúprosný řád přírody.“ Legenda světové sci-fi, autor románů jako Ostrov doktora Moreaua nebo Válka světů, byl přesvědčen, že lidstvo nahradí nový druh. Citát později začal žít svým životem a zvláště v byznysu se z něj pro některé dravce stala mantra. Něco na něm každopádně je…

A úvahy o tom, že kdo se nezmění, tak či onak se vytratí, zesílily s covidovou pandemií, která řadu odvětví postavila na hlavu. A právě proto je tu druhý ročník Innovators 20, společného projektu Hospodářských novin a serveru CzechCrunch, který si dává za cíl ocenit ty nejinovativnější a nejkreativnější lidi z Česka, kteří nám pomáhají procházet hektickým obdobím snáz, lépe a často i s úsměvem.

NOMINUJTE ZDE

Stačí kliknout na tento odkaz a vyplnit formulář, nezabere vám to víc než dvě minuty.

Protože jestli byl rok 2020, kdy koronavirus naplno udeřil, rokem výzev, rok 2021 je především rokem adaptace a ponaučení. Společnost se sice vymanila z pandemického sevření, jeho dozvuky jsou ale cítit stále a lidé se s nimi musí naučit žít. Některé zůstanou, jiné pominou, inovace a změny se každopádně staly ještě pevnější součástí našeho života.

V prvním ročníku Innovators vybrala porota složená ze jmen jako Martin Wichterle, Ondřej Fryc, Liběna Rochová, Martin Hájek nebo Leon Jakimič dvacítku inovátorů a inovátorek. Byli mezi nimi zakladatel on-line supermarketu Rohlík.cz Tomáš Čupr, král 3D tisku Josef Průša, spoluautorka dokumentu V síti Barbora Chalupová, astrofyzik Jan Lukačevič, lékař a podnikatel Tomáš Šebek nebo profesorka a odbornice na boj se stresem Julie Dobrovolná.

Teď je čas na nové kolo a nové tváře. Doslova. Spustili jsme formulář, přes který můžete nominovat kandidáty, kteří podle vás patří mezi top 20 inovátorů za rok 2021. Posílat své tipy můžete do 1. prosince. Probere se jimi a případně je doplní porota ve zcela novém, ale opět hvězdném složení. 

Jsou v ní partner investičního fondu Credo Ventures Ondřej Bartoš, zakladatelka platformy Czechitas a manažerka Avastu Dita Formánková, většinový majitel firmy W.A.G. payment solutions a mecenáš Martin Vohánka nebo šéf obuvnické značky Vasky Václav Staněk. K nim se připojí i dva z loňských laureátů Eva Pavlíková z dobrovolnické IT platformy Česko.Digital a brněnský restauratér Jan Vlachynský. Za HN v porotě sedí šéfka magazínu PročNe Gabriela Marešová, za CzechCrunch jeho šéfredaktor Ondřej Holzman.

Opět se můžete průběžně těšit na sérii rozhovorů, reportáží či podcastů jak s porotci, tak s laureáty, kteří nakonec projdou do finálního výběru. S jeho podobou se veřejnost seznámí v prvních týdnech roku 2022.

Mezitím se můžete podívat na to, jak dopadl první ročník projektu Innovators 20 včetně závěrečného večírku, který se konal v prostoru Manifesto na pražském Smíchově.

Innovators 20/21