Koncern Agrofert je po automobilce Škoda Auto druhým největším zaměstnavatelem v Česku. Pro jeho chemičky, potravinářské podniky a zemědělské závody pracuje 34 tisíc lidí, z toho 23 tisíc v Česku. Jeho podniky působí hlavně ve středně velkých a menších městech a obcích. V předchozích dvou volbách v letech 2017 a 2013 patřily mezi volební bašty hnutí ANO.

Letos v nich hnutí o několik procent většinou oslabilo a někde jej předstihla koalice Spolu. Zároveň ale platí: hnutí ANO zůstalo v místech, kde má Agrofert podniky, silné.

Třeba v Lovosicích, kde má Agrofert velkou chemičku na výrobu hnojiv Lovochemie a odvolil zde premiér Andrej Babiš, dosáhlo hnutí ANO se 41,55 procenta jednoho z nejlepších výsledků. Oproti tomu v Průhonicích, kde Babiš bydlí, získalo ANO pouze 21,75 procenta hlasů a vyhrála zde koalice Spolu se 41,16 procenta hlasů.

Na řadě míst, kde v roce 2017 vyhrálo, ale muselo ANO postoupit první místo koalici Spolu. Třeba ve Valašském Meziříčí, kde je chemička Deza, nebo v Plané nad Lužnicí, kde působí jeden ze závodů Kosteleckých uzenin. V sídle firmy v Kostelci ANO se 31 procenty vyhrálo, oproti předchozím volbách však ztratilo šest procent.

Propadlo se také v tisícové obci Olbramovice, kde vznikla kontroverzní farma Čapí hnízdo, a to ze 43 procent na nynějších 32,4 procenta, což přesto znamenalo v Olbramovicích vítězství.

Potvrzuje se rovněž, že voliče sociální demokracie a komunistů, které hnutí ANO získalo v „okrscích Agrofertu“ ve volbách 2017, ani tentokrát neztratilo. Ještě v parlamentních volbách 2013, při nichž hnutí ANO vstoupilo do české politiky, byla ve všech těchto místech silná ČSSD a KSČM.

Podívejte se, jak hlasovali lidé v místech, kde má koncern Agrofert podniky, v posledních třech volbách.