Politici to obvykle nevidí, v Česku ale vzniká nová ekonomika, která je nadějí na prosperitu do budoucna. Nepřináší tisíce špatně placených pracovních míst v montovnách firem, jejichž dividendy mizí za hranicemi. Naopak, je to základ tvořícího se českého mittelstandu, tedy středních, úzce specializovaných firem, které jsou motorem německého hospodářství – a brzy mohou být i toho českého. Jejich základem je dobrý nápad, odvaha a rozvoj naprosto nových odvětví digitální i fyzické ekonomiky.

Byl jsem nedávno v Brně ve dvou takových, ale naprosto odlišných firmách, které mají budoucnost před sebou. Samy vytvářejí vlastně úplně nové obory, samy si dělají nebo upravují technologie, které k výrobě potřebují, a vytvářejí obrovský potenciál výroby s vysokou přidanou hodnotou. To je budoucnost.

První z těchto firem byla Future Farming budující akvaponické farmy, tedy kombinaci pěstování zeleniny a chovu ryb bez vyčerpávání půdy a za minimálního nebo vůbec žádného použití chemie. Je to udržitelné, a navíc technologicky zajímavé, i když náročné. Reportáž najdete ve Speciálu HN věnovaném zelené ekonomice v Česku, který vyjde příští týden.

Druhým případem byla firma Mejzlík Propellers, která se už stala pojmem ve světě start-upů i velkých firem vyvíjejících drony, tedy bezpilotní letouny budoucnosti. Dva mladí muži budují z modelářské firmičky otce jednoho z nich podnik, pro nějž doslova a do písmene platí, že „sky is the limit“. Jak se jim jejich dosavadní „podnikatelský punk“ daří, můžete posoudit sami po přečtení této reportáže.

Future Farming i Mejzlík Propellers jsou součástí světa fyzické ekonomiky využívající digitální nástroje. Ale Česko je svého druhu mocností i v jednom odvětví nové digitální ekonomiky. Kolega Luboš Kreč psal tento týden o dvou investicích, které v zajímavé souvislosti ukazují české společnosti zabývající se umělou inteligencí.

Rossum je firmou trojice českých podnikatelů, která používá umělou inteligenci k automatizovanému zpracování podnikových dokumentů. Nyní získala historicky druhou největší investici do českého start-upu – 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu 2,2 miliardy korun.

Jiná česká firma z oboru umělé inteligence, Resistant AI, dostala v přepočtu 370 milionů korun. Její umělá inteligence hlídá, aby nikdo neobešel automatizované systémy, které v bankách a úvěrových společnostech rozhodují o tom, kdo dostane třeba půjčku.

Dohromady jsou to sice jen čtyři příklady, dokládají ale, že potenciál, aby tu vznikla a fungovala ekonomika s vyšší přidanou hodnotou, zde existuje. Na jeho využití bude hodně záležet v nadcházející zelené transformaci ekonomiky, kde bude rozhodující, jak se k možnostem, které nové technologie a nový způsob přemýšlení o byznysu nabízejí, postaví politici. Jestli uvidí hrozbu, nebo příležitost. Dámy a pánové ze čtyř zmíněných firem odpověď znají. A nejen oni.

Výběr týdne

Nejdražší peníze za desetiletí

Vedle elektřiny a plynu začínají svižně zdražovat i hypotéky. Tím si banky především reálně zvyšují své zisky. 

Ať to zaplatí Volkswagen!

Byznysmeni kritizují vládní pomoc automobilkám. Pomozte buď všem, nebo ať to automobilky vrátí státu z dividend, říkají někteří z nich. 

Situace je dramatická, říká šéf ČEZ

Daniel Beneš mluví o cenách elektřiny a plynu, které se od ledna zásadně zvednou.

Rusko by mohlo dodávat víc

Český zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška vysvětluje, že za rostoucí cenou energií není jen snaha ozelenit evropskou ekonomiku. 

Kde je čínský hořčík?

Čína omezila dodávky klíčové suroviny pro automobilový průmysl. Zásoby v Evropě se ztenčují, automobilky za hořčík ale nemají náhradu. 

Věříte si, nebo trpíte syndromem podvodníka?

Málo známému, ale široce rozšířenému syndromu podléhají i lidé, do kterých byste to na první pohled neřekli – třeba špičkoví manažeři.