Tisíce zájemců, kteří se každý měsíc hlásí ve svých bankách s žádostí o hypoteční úvěr, si budou muset připlatit. Druhý největší poskytovatel těchto půjček v zemi – Česká spořitelna – oznámil, že od příštího měsíce u svých hypoték zvyšuje úrokové sazby o 0,4 procentního bodu. Financování vlastního bydlení se tak v některých případech prodraží o tisíce korun nejen novým klientů, ale i těm, kterým končí doba fixace, během které byla jejich měsíční splátka neměnná.
Například úroková sazba u nejoblíbenější fixace na osm let bude v České spořitelně nově začínat na 3,54 ročně. „Další měsíce nebudou na hypotečním trhu jednoduché. Rostoucí cena zdrojů tlačí úrokové sazby nahoru. Ve výhodě nyní budou klienti, kteří si zvolili delší fixace a nemusí se tak obávat dalšího zvyšování sazeb. V následujících měsících chceme s ostatními bankami hledat cestu, jak i při rostoucích cenách klientům snížit měsíční splátky, anebo najít jinou a snazší cestu k bydlení především pro mladé,“ okomentoval zvyšování sazeb Filip Belant, šéf hypotečních produktů v České spořitelně.
Hypotéky zdražují proto, že roste cena zdrojů, které si banky půjčují mezi sebou a jimiž tyto úvěry financují. Vzhledem k tomu, že jsou tyto peníze momentálně nejdražší za posledních jedenáct let, pocítí to i samotní zákazníci.
V případě, že si klient nyní sjedná hypotéku ve výši 3,2 milionu korun se splatností na 27 let, zaplatí v České spořitelně při dnešních sazbách měsíčně na úrocích zhruba 15,4 tisíce korun. Kdyby tak učinil letos v únoru v dobách, kdy se průměrné sazby pohybovaly lehce nad dvěma procenty, činila by měsíční splátka o skoro 2,5 tisíce méně.
A podobným způsobem pocítí zvýšení sazeb na svých peněženkách i lidé, kteří si zafixovali své sazby například před pěti lety, kdy se průměrná hypoteční sazba pohybovala okolo 1,8 procenta. Podle odhadu Libora Ostatka, ředitele společnosti Golem Finance, která úvěry na bydlení zprostředkovává, se do takové situace v příštích měsících dostanou desítky tisíc lidí.
Před dvěma dny zdražila hypotéky také ČSOB, která je největším poskytovatelem těchto úvěrů v zemi. „V návaznosti na vývoj české ekonomiky a zvyšující se inflaci dochází k rychlému růstu úrokových sazeb, který jsme nuceni přenést i do naší nabídky hypoték,“ uvedl v nedávném vyjádření pro HN předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Jiří Feix.
Banka sazbu zvýšila o půl procentního bodu a hypoteční úvěr na pět let tak její klienti dostanou od 3,59 procenta, a to v případě, že výše úvěru bude činit osmdesát procent z hodnoty nemovitosti. ČSOB sazbu v říjnu zvýšila už podruhé, na začátku měsíce bylo důvodem zejména zvýšení klíčové sazby České národní banky z 0,75 na 1,5 procenta. Z tohoto pohledu se dá očekávat, že hypotéky budou zdražovat i nadále. Vzhledem k bobtnající inflaci se řada ekonomů domnívá, že ČNB do konce roku zvýší základní úrokovou sazbu ještě dvakrát.
Úvěry na bydlení ale nezdražují jen největší hráči na trhu. Zvýšení sazeb zhruba před týdnem oznámila například i Raiffeisenbank. A vzhledem k velkým konkurenčním tlakům se dá očekávat, že ostatní bankovní domy se budou postupně přidávat.
Podle Libora Ostatka by se do konce roku mohly reálné úrokové sazby u hypoték dostat až ke čtyřem procentům. „To je hranice, která by psychologicky mohla hrát roli v tom, že si lidé sjednání půjčky rozmyslí,“ říká s tím, že hypoteční trh se v následujících měsících ochladí. I tak ale bude letošní rok rekordní. Jen do konce září banky poskytly hypotéky za více než 322 miliard korun. Loňské historické maximum za celých dvanáct měsíců přitom činilo zhruba 250 miliard.
I přesto, že dražší hypotéky omezí možnosti lidí pořídit si vlastní byt či dům, z pohledu dostupnosti bydlení hraje podle Ostatka mnohem větší roli fakt, že neustále rostou ceny nemovitostí. „Právě ty jsou hlavní příčinou, že řada lidí na vlastní střechu nad hlavou nedosáhne, protože rozhodně neplatí, že by k tomu úměrně rostly i mzdy.“
Rostoucí cenu nemovitostí potvrzují i statistiky developerů. Podle dat společností Trigema, Central Group a Skanska Reality činí průměrná cena nového bytu v Praze rekordních 126 409 korun za metr čtvereční. Průměrný byt o velikosti 70 metrů čtverečních tak nyní stojí asi 8,8 milionu korun. Meziročně cena narostla o 14,7 procenta, což je stejné číslo, o které byty podražily za dva roky mezi lety 2018 a 2020. V předchozím čtvrtletí stály byty lehce přes 118 tisíc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist