Společnost Firo-tour uznala úpadek. Firma souhlasí s insolvenčním návrhem, který podali věřitelé. Věc chce řešit formou konkurzu. Vyplývá to z vyjádření firmy pro Městský soud v Praze, zveřejněné v insolvenčním rejstříku. Firo-tour dříve podnikala jako cestovní kancelář (CK), na letošní rok se jí ale nepodařilo získat pojištění proti úpadku, od ledna proto pokračuje jako cestovní agentura.

Do problémů se CK dostala kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Prodeje zájezdů jí klesly meziročně o 90 procent.

Firo-tour se na konci října zúčastnila jednání s předběžným insolvenčním správcem. Tím soud ustanovil advokátní kancelář Žižlavský, jejím jménem v této věci jedná Tomáš Snášel. Firma na jednání předložila podle svého vyjádření první žádané podklady.

Jeden z klientů CK podal v dubnu Krajskému soudu v Praze insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu. Spis byl později předán příslušnému soudu, tedy Městskému soudu v Praze. Ten návrh v červnu pro bezdůvodnost odmítl.

Proti rozhodnutí se ale odvolala Slavia pojišťovna, která do konce loňského roku Firo-tour zajišťovala proti úpadku. Klientům CK vyplatila podle své mluvčí Martiny Lambert do 19. října zhruba 125 milionů korun, dalších několik desítek milionů korun má připravených k odeslání. Vyplácení je možné vždy až po potvrzení nároků klientů ze strany CK, uvedla Lambert dříve.

Činnost jako CK v poslední době přerušila Pantour. Přistoupila k tomu v důsledku zvyšujících se nároků pojišťoven na sjednání pojistky pro případ úpadku. Chce tak získat čas na vyjednání vhodných podmínek, případně na zlepšení modelu pojistného krytí. „V mezidobí naše společnost disponuje živnostenským oprávněním na provozování cestovní agentury a je schopná obsloužit všechny ty z vás, kteří si chtějí rezervovat zájezd v roce 2022 výběrem nejlepších nabídek od jiných spolupracujících cestovních kanceláří,“ uvedla Pantour na svém webu.

Ministerstvo pro místní rozvoj letos ke konci září evidovalo 620 aktivních CK. Činnost k tomuto datu od začátku roku přerušilo 84 kanceláří, devět bylo zrušeno a 11 vyhlásilo úpadek. Na začátku loňského roku v Česku fungovalo 856 CK.