Česká investiční skupina Miton, do jejíhož portfolia patří firmy jako Rohlík.cz, Bonami nebo Rossum AI, spouští jako druhá v České republice (po skupině Rockaway) kryptoměnový fond. Jako svou motivaci uvádí důvěru v řešení velkých problémů současného světa skrze kryptoměny a takzvaný web 3.0. V této decentralizované verzi internetu jsou uživatelé současně tvůrci a spolumajitelé dat, práv či digitálních aktiv. Za rozvoj webu 3.0 a kryptoaktivit fondu nazvaného Miton C je zodpovědný spoluzakladatel Mitonu Ondřej Raška. Skupina se v decentralizovaném světě kryptoměn pohybuje zhruba od roku 2017 a založením vlastního fondu zastřešila své aktivity v tomto oboru.

Na investice mají zakladatelé Mitonu připravené stovky milionů korun, další stovky milionů už podle svých slov investovali. Jedním z nejzajímavějších projektů je v rámci aktivit nového fondu kryptoměna fungující na blockchainu Solana – Marinade. Ta aktuálně patří k největším projektům na Solaně a také mezi největší v celém DeFi neboli světě decentralizovaných financí.

Díky Marinade mají uživatelé možnost takzvaného likvidního stakingu. To znamená, že získávají tokeny pouze tím, že na blockchainu drží určitý obnos kryptoměny. „V případě Marinade jsme se rozhodli jít cestou alternativního investování. Poskytli jsme jim první likviditu a v podstatě se stali prvními zákazníky. Náš další vklad tkví v lidské práci, protože se na projektu podílí členové našeho týmu,“ upřesnil pro HN Ondřej Raška. 

Kyberzlato jménem Solana

Samotný blockchain Solana patří k letošním kryptošampionům. Od začátku roku jeho hodnota raketově roste a aktuálně patří mezi deset nejsilnějších virtuálních měn na světě.

Solana funguje přibližně dva a půl roku. Její kurz se ještě loni v říjnu pohyboval kolem dvou dolarů za token, ale zhruba v polovině letošního října už šlo o 160 dolarů. Potenciál Solany podchytil i první tuzemský fond s kryptoměnami Rockaway Blockchain Fund. Zhruba před dvěma lety koupil 0,5 procenta měny za 1,2 milionu dolarů (více než 25 milionů korun). Tato investice se k polovině září proměnila zhruba v 15 miliard, píše Forbes. „Zapojili jsme se kvůli ohromné příležitosti, kterou jsme v Marinade viděli, ale Solana na hodnotě raketově vzrostla až později,“ vysvětlil pro HN Raška.

Dalším z projektů, které fond podporuje, je například ChainKeepers, který vyvíjí autonomní „boty“. Ti za sedm měsíců práce a učení vyvinuli software, jenž za posledních 30 dnů získal 4,5 procenta na takzvaném trhu likvidací. Tam se ocitají kryptoměnové pohledávky, které lidé nestíhají splácet. 

„Kryptosvět a web 3.0 jsou zóny technologického a ekonomického experimentování. Velkou šancí pro svět je aplikovat lekce z krypta na tvorbu pobídek v soukromém i veřejném prostoru,“ říká Raška o decentralizované verzi webu, kterou zakladatelé Mitonu označují dokonce za nový internet.