Míra inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 6,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let, respektive od listopadu 1990. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 procenta proti růstu o 0,4 procenta v září, oznámilo ve středu americké ministerstvo práce. Podle analytiků se objevují náznaky, že inflace by mohla zůstat velmi vysoká až do příštího roku. Přispívají k tomu mimo jiné narušené globální dodavatelské řetězce.

Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že míra inflace v říjnu vystoupí na 5,8 procenta. V září činila 5,4 procenta, stejně jako v červnu a červenci. Byla tak na třináctiletém maximu.

Americké akciové trhy reagují mírným poklesem, výnosy dluhopisů naopak poskočily vzhůru.

V meziměsíčním srovnání analytici čekali růst cen o 0,6 procenta. Výrazně se zvýšily především ceny pohonných hmot a potravin.

V létě vyššímu růstu cen bránila šířící se covidová varianta delta, která už ale ustupuje, zatímco problémy v dodavatelských řetězcích zůstávají. Vlády po celém světě vložily do globální ekonomiky biliony dolarů, které povzbudily poptávku po zboží, které se ale k zákazníkům jen obtížně dostává.

Americká centrální banka (Fed) minulý týden zopakovala, že současná vysoká inflace bude podle ní přechodná. Většina ekonomů je ale skeptická a také poznamenává, že silně rostou mzdy, protože firmy obtížně hledají vhodné zaměstnance.

"Přerušení dodávek a obnova služeb vyvolávají značné obavy, že nad očekávání vysoká inflace může přetrvávat déle, než se Fed domnívá," citovala agentura Reuters analytika Sama Bullarda z banky Wells Fargo v Charlotte v Severní Karolíně.

Podobně jako ve Spojených státech rostou výrazně ceny i v Číně, která ji následně prostřednictvím svého zboží vyváží do celého světa. Ceny výrobců v zemi vzrostly meziročně za říjen o 13,5 procenta. Jde o nejvyšší růst od roku 1990, kdy tamní vláda začala tato data zveřejňovat.