Zakladatelka společnosti Theranos Elizabeth Holmesová v pátek překvapivě svědčila v procesu, ve kterém je jednou z hlavních obžalovaných. Holmesová čelí obžalobě, že obelhala a podvedla investory, když tvrdila, že její firma vyvíjela revoluční krevní testy. Nové testy však nikdy nesestrojila. Obžalovaní před soudem svědčit nemusí, ale někdy k tomu přistoupí, aby vyvolali pochybnosti ve svůj prospěch, uvedla agentura Reuters. Vystavují se ale také riziku výslechu ze strany obžaloby. Holmesová již dříve uvedla, že se cítí nevinná.

Holmesová před soudem vylíčila své studijní a podnikatelské začátky a rozvoj firmy Theranos. „Pracovali jsme roky s týmy vědců a inženýrů na zmenšení všech laboratorních technologií,“ uvedla před soudem. Dodala, že věřila, že společnost Theranos opravdu pracuje na rozvoji nových technologií.

Holmesová předstoupila před soud poté, co obžaloba dokončila výslech svých svědků. Ti tvrdili, že Holmesová byla informovaná o problémech s novou technologií. Navzdory tomu se podle svědků obžaloby rozhodla o problémech před investory pomlčet. Obžaloba bude mít možnost podrobit Holmesovou svému výslechu v pondělí.

Společnost Theranos investorům a pacientům slibovala vývoj revolučních krevní testů, jež měly být přesnější a rychlejší než stávající testy. Navíc jim mělo stačit pro vyšetření jen velmi malé množství krve.

Obžaloba se snaží dokázat, že Holmesová vědomě o vývoji nové technologie nemluvila pravdu, aby získávala fondy od investorů a tím oddálila krach firmy. Svým počínáním podle obžaloby podvedla investory a ohrozila životy pacientů. Obhajoba naopak tvrdí, že Holmesová je tvrdě pracující podnikatelka, které se jen nepodařil projekt. Podle obhajoby Holmesová „naivně podcenila“ technologickou náročnost svého projektu. Pokud ji porota uzná vinnou, hrozí jí až 20 let odnětí svobody.