V Česku vznikne největší síť zařízení, která pečují o pacienty s Alzheimerovou chorobou a dalšími druhy demencí.  Investiční společnost Creditas prodává celkem dvanáct svých zařízení. Do svého byznysu je zařadí Penta Hospitals CZ, která tak bude mít nyní 24 specializovaných domovů o 2500 lůžkách. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad. Cenu transakce odmítají obě strany komentovat.

Společnost Alzheimercentrum, dosud vlastněná Creditas, je největším soukromým poskytovatelem služeb lidem léčícím se s Alzheimerovou chorobou či jinými druhy demence v Česku. „Společnost vlastníme od roku 2017 a za tu dobu se nám podařilo ji významně rozšířit. Navýšili jsme počet center, která se starají o lidi s Alzheimerovou chorobou, a zkvalitnili jsme služby a poskytovanou péči. Nyní se ale chceme soustředit především na klíčová odvětví našeho portfolia, jimiž jsou finanční služby, energetika a real estate,“ říká člen představenstva a výkonný ředitel skupiny Creditas Jiří Hrouda. Skupina patří olomouckému miliardáři Pavlu Hubáčkovi.

Všechna zařízení společnosti Alzheimercentrum by se měla v několika etapách v průběhu příštího roku začlenit do ústavu Alzheimer Home ze skupiny Penta Hospitals CZ se všemi závazky vůči klientům a zaměstnancům. „Převzetí společnosti Alzheimercentrum je součástí naší dlouhodobé strategie, tedy posilovat pozici skupiny Penta Hospitals CZ coby významného poskytovatele zdravotních a sociálních služeb v České republice,“ říká generální ředitelka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková.

Penta Hospitals CZ je součástí holdingu Penta Hospitals International, který patří s více než 13 000 zaměstnanci, více než 30 nemocnicemi a více než 40 dalšími zdravotnickými zařízeními mezi nejvýznamnější poskytovatele zdravotních a sociálních služeb ve střední Evropě. V České republice Penta Hospitals CZ provozuje nemocnice, síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou i polikliniky. Celou skupinu Penta pak ovládá desátý nejbohatší Čech Marek Dospiva.

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet.

Alzheimerova choroba je jednou z forem demence. Nějakou formu demence mělo loni v Česku podle dat ÚZIS asi 111 400 lidí, z toho 61 procent tvoří pacienti s Alzheimerovou nemocí. Zbytek jsou pacienti, u kterých není dořešeno, o jaký typ poruchy se jedná, a je možné, že se u nich Alzheimerova demence v budoucnu rozvine.