Šéf britské státní správy Simon Case nebude vést vyšetřování toho, zda se loni v Downing Street v době lockdownu pořádaly vánoční večírky pro zaměstnance. Sám totiž nyní čelí podezření, že večírek se konal i v jeho kanceláři. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Case měl za úkol objasnit zprávy, že se o loňských Vánocích konaly večírky pro vládní zaměstnance, na nichž došlo k porušení protikoronavirových opatření. Jeho důvěryhodnost ale byla zpochybněna poté, co se objevila informace, že i v jeho kanceláři byl večírek v době, kdy v Londýně platily přísné protikoronavirové restrikce. Vyšetřování podle sdělení úřadu britského premiéra dokončí státní úřednice Sue Grayová.

Rozhodnutí vzdát se role ve vyšetřování vánočních večírků Case podle mluvčího Downing Street učinil proto, aby byla zachována důvěra veřejnosti. Grayová podle téhož zdroje „objasní fakta a předloží svá zjištění premiérovi“.

Podle zjištění BBC se loni 17. prosince konal kvíz pro zaměstnance Caseovy kanceláře. Na pozvánkách přitom mělo být napsáno „Vánoční večírek!“. Na akci v budově v ulici Whitehall 70, nedaleko Downing Street, bylo podle BBC pozváno zhruba 15 lidí, ale část se nedostavila.

Vládní mluvčí na tyto informace reagoval tvrzením, že se 17. prosince 2020 konal „virtuální kvíz“ pro zaměstnance Caseovy kanceláře. „Malý počet z nich, kteří po celou dobu pandemie pracovali v kanceláři a ten den měli službu, se účastnil od svých pracovních stolů, zatímco zbytek týmu se účastnil virtuálně,“ poznamenal.

Case se podle téhož prohlášení akce nezúčastnil, ale prošel kanceláří svého týmu při odchodu ze své kanceláře. „Žádní externí hosté ani jiní zaměstnanci nebyli pozváni ani přítomni. Trvalo to hodinu a účastníci si koupili nápoje a občerstvení. Před odchodem (Case) také krátce promluvil se zaměstnanci v kanceláři,“ dodal mluvčí.

Case, který funkci šéfa státní správy zastává od září, byl pověřen premiérem Borisem Johnsonem, aby vyšetřil loňská setkání zaměstnanců ve vládních budovách. Vyšetřování se zaměřuje na akce, k nimž mělo dojít v Downing Street loni 27. listopadu a 15. a 18. prosince a v kancelářích ministerstva školství 10. prosince.

Členka vedení opoziční Labouristické strany Angela Raynerová vyjádřila hluboké zklamání z toho, že Case akci nepřiznal, když byl vyšetřováním pověřen. Dodala, že Grayová má nyní „ohromnou odpovědnost obnovit důvěru“ veřejnosti.

Premiér Johnson se kvůli aféře kolem večírků dostal pod silný tlak opozice i poslanců vlastní strany. Část jeho konzervativních zákonodárců se navíc v úterý vzepřela i při schvalování zpřísněných koronavirových opatření. Ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách v obvodu North Shropshire pak Johnsonovi konzervativci překvapivě prohráli. Obvod přitom ovládali skoro dvě stě let.