Objem obchodu s kryptoměnami v Česku loni vzrostl o čtvrtinu téměř na pět miliard korun. Většinu transakcí tvořily bitcoiny a ethereum. Vyplývá to z informací největšího obchodníka Bit.plus.

Zájem o nákup bitcoinu se prudce zvýšil na začátku minulého roku, kdy jeho cena vzrostla nad 30 tisíc dolarů, tedy podle aktuálního kurzu nad 650 tisíc korun. Za jediný měsíc lidé nakoupili kryptoměny za půl miliardy korun. V pololetí již objem obchodů přesáhl tři miliardy korun. V druhé polovině roku růst se zvyšující se cenou zpomalil.

„Bitcoin i další kryptoměny zažily loni výrazně růstový rok. K růstu cen i objemů přispělo mimo jiné to, že o investice projevili zájem velcí hráči. Letošní vývoj bude záviset mimo jiné na růstu inflace a regulačních snahách na trhu s kryptem v jednotlivých zemích,“ řekl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Zájem o kryptoměny během roku ovlivňovala například vyjádření majitele Tesly Elona Muska, přijetí bitcoinu jako oficiálního platidla v Salvadoru, nebo naopak omezení obchodu s ním v Číně či Indii. Pozitivní vliv mělo loni na podzim i spuštění fondu společnosti ProShares, které investice do kryptoměn usnadnilo.

Cena bitcoinu se v minulém roce z počátečních zhruba 29 tisíc dolarů dostala až na rekordních 68 tisíc dolarů, tedy téměř 1,5 milionu korun, v listopadu. Na konci roku ale klesla na necelých 48 tisíc dolarů a po zprávách z americké centrální banky Fed a nepokojích v Kazachstánu se v lednu dále propadala až na 41 tisíc dolarů. Ethereum loni zažilo růst téměř o 400 procent na 3800 dolarů. Na začátku roku jeho kurz následoval bitcoin a klesl ke 3100 dolarům.