Společnost Lumius ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku ukončí dodávky elektřiny a plynu zákazníkům. Oznámila to v tiskovém prohlášení ČTK. Informaci na webu zveřejnil také Operátor trhu s elektřinou (OTE). Firma uvedla, že v poslední době měla zhruba 5500 odběrných míst, kterým poskytovala dodávky elektřiny a plynu. Znamená to přibližně 1500 zákazníků. Většina jich je chráněna institutem dodavatele poslední instance, a mají tak dodávky elektřiny a plynu zajištěny.

Firma v prohlášení uvedla, že k tomuto rozhodnutí ji přinutila přetrvávající bezprecedentní situace na trzích s energiemi, která jí i přes veškeré úsilí neumožňuje dále poskytovat zákazníkům služby za podmínek, na něž byli po léta zvyklí.

Společnost je už několikátým dodavatelem energií, který v Česku od poloviny loňského října oznámil ukončení činnosti. Mezi prvními byla Bohemia Energy, která dodávala energie asi 900 000 klientům.

„Cena obou komodit se v posledních šesti měsících nepředvídatelně několikanásobně zvýšila a ani výhled není příznivý. Společnost činila všechny nezbytné kroky k zajištění dodávek pro své zákazníky a vyjednávala s bankou i obchodními partnery. Vývoj trhu a stále se zvyšující vysoké nároky na finanční zajištění obchodování, včetně aktuálně operátorem avizovaného dalšího navýšení zajištění, však neumožňují pokračovat v činnosti,“ uvedla společnost Lumius.

Dodala, že navíc čelila nedodání plynu od dvou zahraničních partnerů, se kterými spolupracovala déle než deset let.

Lumius není v úpadku ani insolvenci. Zákazníky firma o ukončení dodávek informovala, její zákaznická linka je nadále k dispozici.

Společnost Lumius vznikla v roce 2002 jako ryze česká firma, kterou je dosud. Uvádí, že byla aktivním účastníkem na většině významných obchodních míst Evropy a společně s řadou bilaterálních smluvních vztahů měla možnost velmi flexibilně pracovat s nákupním portfoliem elektřiny i plynu.

V roce 2020 dosáhla firma podle výroční zprávy čistého obratu 3,9 miliardy korun a její čistý zisk činil 237,6 milionu korun. Zákazníkům v Česku dodala 1,25 terawatthodiny elektřiny a 1,89 terawatthodiny plynu. Má okolo 50 zaměstnanců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist