Největší český výrobce jízdních kol Bike Fun International (BFI) z Kopřivnice na Novojičínsku přišel při loupeži o důležité díly pro výrobu kol za 270 tisíc eur, tedy téměř 6,6 milionů korun. Výrazně mu to zkomplikuje výrobu, která se u některých modelů zpozdí až o rok. Ukradené díly jsou klíčové pro výrobu téměř 10 tisíc kol v hodnotě 250 milionů korun. V pondělí to sdělil marketingový manažer BFI Jan Butala.

Loupež se odehrála na dálničním odpočívadle v Německu a podle Butaly ji provedla dobře organizovaná skupina. „Podle všech ukazatelů musela mít celou akci dobře naplánovanou. S největší pravděpodobností totiž kamion sledovala již od nakládky, zloději počkali na nucenou odpočinkovou pauzu řidiče a poté jej pachatelé uspali plynem vpuštěným do kabiny. Nakonec zamaskovali důkazy v nákladním prostoru hasicím přístrojem, aby znemožnili zajištění stop,“ popsal manažer.

Dopad na výrobu je podle něj obrovský. Uloupené komponenty Shimano jsou klíčové pro stavbu téměř 10 tisíc kol. Incident se navíc stal v období, které je už tak složité, protože dodávky jednotlivých komponent stagnují. Ze skladových zásob či od alternativních výrobců je firma schopna aktuálně nahradit jen část komponent.

„Situace výrobců kol je na celém světě opravdu složitá. Vypořádáváme se na jedné straně s obrovskou poptávkou, ale na straně druhé s ještě větším nedostatkem komponent, způsobeným mnoha faktory,“ uvedl ředitel dodavatelského řetězce BFI Petr Krkoška.

Zájem o jízdní kola během pandemie rapidně vzrostl. Kvůli nedostatku dílů se však dodací lhůty nových kol ke koncovým zákazníkům posunuly v některých případech až na dva roky. „Svou roli sehrála kromě celosvětové pandemie i zdánlivě krátká krize způsobená uvíznutím kontejnerové lodi v Suezském průplavu, na které měla řada výrobců svůj materiál,“ uvedl Butala.

Z kamionu naloženého drahými díly pro výrobu kol a elektrokol zbylo firmě devět krabic s komponentami nižších tříd. „Výroba některých modelů se tak zpozdí takřka o rok, jelikož pro mnoho dílů z této zásilky neexistuje na trhu jiná alternativa,“ uvedl Krkoška.

Podobnou situaci firma ještě nezažila. „Dokonce ani Shimano se s cíleným vykradením zásilky v podobném rozsahu ještě nesetkalo. Doufáme, že vzhledem k nedostatku dílů se tyto případy nebudou opakovat, protože i přes veškerá opatření, která máme nastavena, nám ztrátu a hlavně reputaci za pozdě dodaná kola žádné pojistné krytí nevyrovná,“ dodal Krkoška.

BFI vyrábí ročně více než 150 tisíc kol i elektrokol a dosahuje obratu okolo dvou miliard korun. Má vlastní značky Superior, Rock Machine a Frappé. BFI více než 80 procent produkce exportuje, kola vyváží do více než 30 zemí. Má i vlastní vývoj. Zaměstnává téměř 500 lidí. Firma patří do české skupiny Consillium miliardáře Tomáše Němce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist